Haber

Van Gölü’nde tekne battı

Van Gölü’nde yasa dışı yollardan Türkiye’ye giriş yapan göçmenlerin olduğu tekne battı. Göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu, 7 kişi öldü, 64 kişi kurtarıldı

Van gölü’nde Bitlis’e bağlı Adilcevaz ilçesi kıyısına yakın bölgede, Türkiye’ye yasa dışı giriş yapan göçmenlerin olduğu tekne battı. Teknenin batması sonucu 7 kişi hayatını kaybetti.

Yapılan ihbar üzerine bölgeye çok sayıda kurtarma ve sağlık ekibi gönderildi. 

Bitlis Valiliği, Adilcevaz ilçesinde göçmen taşıyan teknenin Van Gölü’nde batması neticesinde 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 64 kişinin de kurtarıldığını açıkladı.

Bitlis Valiliği tarafından yapılan açıklamada,

“Perşembe sabahı saat 02.30 ile 03.00 sularında Adilcevaz ilçesine bağlı Erikbağı ve Karşıyaka köyleri arasında kalan bölgede Pakistan, Bangladeş ve Afganistan uyruklu kaçak göçmenleri taşıyan bir teknenin kıyıya yaklaşırken alabora olduğu” belirtildi.

Valiliğin yaptığı açıklamada, beş kişinin olay yerinde can verdiği, iki kişinin ise tedavi amaçlı kaldırıldıkları hastanede öldüğü belirtildi. 64 kişi de kurtarıldı.

Valiliğin yaptığı açıklamada,” Bölgede, jandarma ve AFAD ekipleri ile birlikte emniyet dalgıç ekiplerince  arama tarama ve kurtarma çalışmaları yürütülmektedir. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır” açıklamaları yer aldı.

Soruşturma Başlatıldı

Valilik olayla alakalı soruşturma başlatıldığını açıklayarak,”Kurtulan 64 kişi barınma ve bakım ihtiyaçları giderilmek ayrıca resmi işlemleri yürütülmek üzere Adilcevaz ilçe merkezine ve Ahlat ve Tatvan’daki  hastanelerimize nakledilmişlerdir. Bölgede, Jandarma ve AFAD ekipleri ile birlikte emniyet dalgıç ekiplerince arama tarama ve kurtarma faaliyetleri yürütülmektedir. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna  saygıyla duyurulur.” açıklamaları yapıldı.

Teknenin Batma Sebebi Belli Oldu

Teknede kurtulan Afganistan uyruklu bir göçmenin anlattığına  göre,” “Tekne şimdiki bulunduğu yerden 10 metre daha gerideydi. Motorun yanması üzerine herkes yerinden kalktı. Bunun üzerine tekne sol tarafa devrildi. Herkes kendini suya attı.Teknede bizden büyüklerde vardı. Suyun derinliği boynumuza kadar geliyordu. Bizden küçük bir çocuk vardı. O çocuk da kurtulmuş. Teknede kadın yoktu. Akşam tekneye bindiğimizde  100-110 kişi vardı. Kıyıda yatan bir kişi vardı, oda ölmüştü. Teknede Bangladeş, Afganistan, Suriye, Pakistan, İran ve Hindistanlı vardı. Onları tanımıyoruz. Arkadaşlarımızı çıkarmak için elimizden geleni yaptık. 

Bir araba gelip aralarında bulunduğum 30 kişiyi akaryakıt istasyonunda indirdi. Teknenin arka kısmında çok sayıda insan vardı. Gölde kalanlar olabilir.” 

Arama Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

Teknede yaralı kurtarılan göçmenlerin ifadeleri sonucunda gölde kayıplar olabileceğini düşünen ekipler, arama kurtarma faaliyetlerini devam ettiriyor.

Van’dan Bitlis’e yasadışı göçmen taşıyan insan tacirleri, yol üzerindeki kontrol noktalarına takılmamak için Van Gölü’nü kullanıldığını düşünüyor.

Jandarma ve emniyetin  sahil güvenlik ekipleri de insan tacirlerinin göl üzerinde kullandıkları koordinatlar üzerinde sürekli devriye görevi yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu