TeknolojiGüncel

Uzaktan Eğitim İçin Laptop Modelleri, Önerileri? Okul İçin Hangi Laptop Alınmalı?

Uzaktan Eğitim İçin Diz üstü bilgisayar mı, Tablet mi alınmalı?

Dünya Covid -19 hastalığıyla tanıştıktan sonra yaşamda birçok değişiklik oldu. Bu değişimlerin başında da  eğitim ve öğretimin yüzü yüze yerine uzaktan eğitim olarak gerçekleşmesi geldi. 

Eğitim uzaktan olunca ailelerde bilgisayar telaşına düştüler. Peki, uzaktaneğitim için hangi Laptop alınmalı? Diz üstü bilgisayar mı, tablet mi alınmalı? Merak edilenleri sizler için araştırdık…

Uzaktan Eğitim İçin Laptop Modelleri, Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dünya Covid-19 salgınıyla uğraşırken bir yandan da ekonomik krizlerde insanları iyice zora sokmakta. Özellikle doların artmasıyla bilgisayar fiyatları da oldukça zamlandı. 

Fakat okulların uzaktan eğitim yapması nedeniyle bilgisayar artık ihtiyaç haline gelmiş durumda.  Birçok veli bilgisayar araştırırken önce fiyatını öğrenmekte, ardından diğer özelliklerini araştırmakta. Yani öncelik bilgisayarın fiyatı olmakta. Günümüzde bilgisayarlar 3.500 TL den başlayarak fiyatlar yukarı doğru çıkmakta. Bilgisayar alırken fiyat aralığı belirlendikten sonra şunlara dikkat edilmeli;

Pil ömrü

Diz üstü bilgisayarların temel amacı, bilgisayarın istenilen her yere taşınmasıdır. Bu da bilgisayarın elektrik depolayarak bir müddet de olsa bağımsız olması anlamına gelir. Telefonlarda olduğu gibi dizüstü bilgisayarlarda batarya paketi ile bu sorunu çözüyor.  Yine telefonlar da olduğu gibi bilgisayarlarda da pil ömrü oldukça önemli. 

Bilgisayarlarda pil ömrü ortalama olarak 12 saatle 16 saat arası değişir. 

Ofis kullanımı

Okulların eve taşınmasıyla evler okula ve sınıfa çevrildi. Dolayısıyla bilgisayarın taşınabilir olması oldukça önemli. Bu nedenle “ofis kullanımı” ön planda bilgisayarlar tercih etmek daha mantıklı.

Oyun

Okul amaçlı alınan bilgisayarların oyuna yönelik programların olmasına çok da gerek yok. Fakat, bilgisayarı hem ders çalışmak için hemde oyun için kullanmak isteyenler bu kategoriye de dikkat etmelidir.

Uzaktan Eğitim İçin Ekran kartı

Bilgisayar tercihinde dikkat edilecek bir hususta ekran kartıdır.  Özellikle diz üstü bilgisayarların bazı modellerinde (onbord) ekran kartı anakarta birleşik olur. Bazısında harici ekran kartı olur. Harici ekran kartı, bilgisayarın RAM kapasitesini işgal etmez, bu nedenle yüksek kapasiteli oyun ve programlar için uygundur. Fakat uzaktan eğitim için alınan bilgisayarda bu özelliğin olması çok şart değildir.

Uzaktan Eğitim İçin İşlemci ve bellek

İşlemci, diz üstü bilgisayarın kalbi demektir, bellek için ise, atardamarlara benzetebiliriz, kısacası RAM kitleri olarak düşünülebilir. Bilgisayar tercihinde ne istediğiniz çok önemli. Daha uzun soluklu, oyun ve yüksek kapasiteli programlar için düşünüyorsanız İ7 gibi hızlı işlemci bir bilgisayar size uygun olacaktır. Ancak, sadece uzaktan eğitim için bir bilgisayar düşünüyorsanız İ5 hatta İ3  işlemci bile işinizi  görür.

Klavye

Diz üstü bilgisayar tercihinde dikkat edilecek bir diğer husus klavyedir.  Diz üstü bilgisayarlarda artık klavyeler de kendi aralarında yarışır hale geldi. Özellikle oyun amaçlı olan bilgisayarlarda renkli klavyeler göz almakta. Hatta, oyun bağımlıları özel klavyeler alarak bu işi başka boyuta taşımaktadırlar.  Uzaktan eğitim için tercih edilecek bilgisayarda ışıklı klavye olmasına pek de gerek yok. Ancak, klavyenin ergonomik olması, parmakların tuşlara oturması, tuşlar arasındaki mesafeye dikkat edilmelidir. Bazı klavyelerde arka aydınlatma olur. Bu özellik şart değildir fakat olursa güzel olur.

Uzaktan Eğitim İçin Ses kalitesi

Bilgisayar tercihinde ses kalitesi oldukça önemlidir. Özellikle çocukların öğretmenleriyle bilgisayar üzerinden iletişime geçeceğini düşünürsek. Ses kalitesine dikkat ederken yüksek sesten ziyade kaliteli sese bakılmalıdır. Bilgisayar tercihi yaparken hoparlör markası hakkında bilgi alarak bunu öğrenebilirsiniz.

Ağırlık, büyüklük

Diz üstü bilgisayarın ağırlığı ve büyüklüğü kullanımını etkileyen unsurlardır. Bilgisayar, sürekli yanınızda olacaksa, gittiğiniz her yerde taşıyacaksınız daha ince ve hafif modeller tercih edilebilir.  Fakat bilgisayar ev ortamında olacaksa hafiflik çok da önemli değildir.

Ekran Çözünürlüğü

Ekran çözünürlüğü yani piksel sayısı, ekranın görünümündeki netlik durumudur. Günümüzdeki bilgisayar ve tabletlerin çözünürlükleri genelde 720 p den başlar 1080 p olur. Son zamanlarda özellikle tabletlerde 4 K ya kadar çıktı. Bu özellik başta söylediğimiz gibi tamamen gözünüze hitabıyla alakalı yani ekran çözünürlüğü çok kötü ise görüntü biraz daha flu olur. Bilgisayar yada tabletin çalışma kapasitesine herhangi bir etkisi yoktur. Bu nedenle uzaktan eğitim için istediğiniz çözünürlüğü bütçenize göre seçebilirsiniz.

Parmak izi okuyucu

Bu özellik bilgisayarın kişiye özel olmasını sağlar. Önemli bir güvenlik özelliğidir. Uzaktan eğitim için gerekli bir özellik değildir ama yine kişiye göre değişen ve aranılan bir özelliktir.

Uzaktan Eğitim İçin Diz üstü bilgisayar mı, Tablet mi alınmalı?

Bu ikisi arasında kıyas yapmak için kişilere göre kullanım durumlarına bakmak gerekir. Maddi olarak sıkıntı yoksa ve alınan bilgisayar başka alanlarda kullanılacaksa diz üstü bilgisayar almakta fayda var. Fakat zaten evde başka işler için kullanılan bir bilgisayar var ise orta seviye bir tablet, uzaktan eğitim için işinizi görecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu