Din

Unutkanlığa Ne İyi Gelir? Unutkanlık İçin Bir Dua Var mı?

Unutkanlık bir çok nedeni olan bir problemdir. Stres, vitamin ve mineral eksikliği, bazı hastalıklar unutkanlığa neden olabilir. Unutkanlığa çözüm ararken öncelikle doktora gidilmeli, altta yatan sağlık sorunu tedavi edilmelidir. Bunun dışında sağlıklı beslenerek, dua ederek unutkanlığa çözüm bulunabilir.

Unutkanlığa ne iyi gelir? Unutkanlık için bir dua var mı? Zihin açıklığı, hafıza geliştirmek için dua var mı? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Unutkanlığa Ne İyi Gelir?

Unutkanlık farklı farklı sebeplerden olabilir. En yaygın nedeni stres ve sağlıksız beslenmedir. Ceviz, balık, domates, ıspanak, çörek otu gibi Omega 3 zengini besinler unutkanlığa iyi gelir. 

Unutkanlık İçin Dua Var mı?

Unutkanlığı gidermenin bir yolu da beyin egzersizleridir. Beyin egzersizlerin en güzeli ise bol bol Kuran okumak, mümkün olduğunca dua ezberi yapmaktır.

Unutkanlık için şu dua bol bol okunabilir.

[“Allâhümme elhimni ilmen a’lemu bihi evâmirake ve nevâhiyeke; ve’rzukni fehmen a’lemu bihi keyfe ünâcike Yâ Erhame’r-Râhimin. Allâhümme’rzuknî fehme’n-nebiyyine ve hıfza’l-murseline ve ilhâme’l-melâiketi’l-mukarrebine bi rahmetike Yâ Erhame’r-Râhimin. Allâhümme ekrimnî bi nûri’l-fehmi ve ahricni min zulümâti’l-vehmi, ve’ftahli ebvâbe rahmetike ve’nşur aleyye min hazâini ilmike Yâ Erhame’r-Râhimin.”]

Anlamı:

“Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allah’ım! Senin rahmetinden niyaz ediyorum ki: Peygamberlerine verdiğin anlayış ve hafıza kabiliyetinden ve yakın meleklerine verdiğin ilham kabiliyetinden bana da ver. Ey merhametlilerin en merhametlisi Allah’ım! Senin rahmetinden niyaz ediyorum ki: peygamberlerin anlayışını ve onların hafızasını ve kendine yakınlaştırdığın meleklerin ilhamını bana nasipet. Ey merhametlilerin en merhametlisi Allah’ım! Bana anlayış nûrunu ihsan eyle, beni evham karanlıklarından kurtar, rahmet kapılarını bana aç, ilim hazinelerini üzerime yayıp ser.”

Unutmamak İçin Ne Okunur?

Unutmamak için “Ya Mukaddim” esması okunabilir.

Hafızayı güçlendirmek, unutmayı önlemek için Ya Mukaddim esması bir pirinç tanesine 184 defa okunur ve suyla yutulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu