technology

TELEFON ŞİFREMİ UNUTTUM NE YAPMALIYIM ?

Günlük hayatımızda sanki vücudumuzun bir parçasıymış konumuna getirdiğimiz akıllı telefonlar artık hayatımızın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Cep telefonlarımızın içinde önemli belgeler,resimler,videolar,not yazıları,rehber vb, şeyler bulunuyor ve bunları kaybettiğimiz zaman gerçekten çok üzülüyoruz. Günlük hayatta telefonumuzdaki bilgilerin güvenliğini sağlamak için kötü insanlara karşı bir önlem almak zorundayız. Bu önlemlerden bir taneside cep telefonumuza şifre koymak. Bu sayede telefonu sadece şifreyi bilen insanlar açabiliyor. Ama yeri geliyor bazen şifreyi bizde unutabiliyoruz ve telefonumuzdaki bilgilere erişemiyoruz. Böyle zamanlarda telefonumuzu açmanın bir kaç yolu var. Gelin size o yollardan bahsedelim.

1-Samsung “Mobil Cihazımı Bul” Servisini Kullanarak Şifre Değiştirme

Bu uygulama android cihazlar için uygundur. Google Play Store’dan rahatlıkla bulup ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Uygulamayı kullanabilmek için şifresini unuttuğumuz telefonda herhangi bir e maile giriş yapmamız gerekiyor. Eğerki email ile giriş yapmadıysak şifreyi bulamayız. Uygulamayı başka bir telefona indirdikten sonra uygulamayı açın ve karşınıza iki adet seçenek gelecek. Bu seçeneklerden bir tanesi elinizdeki telefonun e mailinden devam edin olacak diğeri ise başka bir telefonu kontrol etmek olacak. Biz başka bir telefonu kontrol etmek istediğimiz için ikinci seçeneği seçeceğiz. Ardından uygulama bizden şifresini unuttuğumuz telefonda giriş yaptığımız e mail bilgilierini isteyecek ve o bilgileri uygulamaya yazıp giriş yapacağız. Geri kalan adım çok kolay bu uygulama sayesinde telefonumuzu kaybettiysek telefonu çaldırabiliyoruz. Telefonu bulamıyorsak konumunu bul seçeneğinden telefonun nerede olduğunu bulabiliyoruz. Yada her şeyi sil kısmından telefona format atabiliyoruz. Şifre koyup değiştirebiliyoruz. Uygulama kullanması gayet basit ve sıradan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

2- Şifremi unuttum yolu

Eğer ki telefonumuza desen ile şifre koyduysak ve desen şeklini unuttuysak işimiz biraz daha kolay çünkü desenlerde telefonun sağ altında (markadan markaya konumu değişiklik gösterebilir) bulunun şifremi unuttum seçeneğine tıklayın ve ardından sizden hesap bilgilerinizi isteyecek buraya telefona giriş yaptığınız hesap bilgilerini giriniz ve güvenlik sorularına doğru cevap veriniz. Ardından şifrenizi değiştirebileceksiniz.

3-Boot menüsünden format atma

Bu adım en kolay adımlardan biri denilebilir. Ama bu adımı uygularsanız telefona format atmış olacaksınız ve bütün bilgileriniz sıfırlanacak.

Öncelikle Android cihazımı kapatıyoruz 

Ardından Android cihaz kapalı konumda iken ses açma tuşu ve güç tuşuna aynı anda basılı tutuyoruz.(Telefon markası SAMSUNG ise aynı anda güç tuşuna basmak gerekebiliyor).

Ardından karşımıza Android Recovery menüsü çıkacak menü karışık duruyor olabilir gözünüzü korkutmasın. Bu menüde dokunmatik ekran çalışmaz ses açma ve ses kapama tuşlarını kullanacağız.

Fiziksel butonlar ile (ses açma ve ses kapama tuşları) menüde hareket ediyoruz ve seçmek istediğimiz yazıya gelip güç düğmesine bir kere basarak o menüye giriyoruz.

Öncelikle Recovery modundaki Android telefonumuzu wipe yapmamız gerekiyor

Ekrandaki menülerden wipe data reset/factory yazan menüye gelin ve bir kez güç düğmesine basın.

Karşımıza bir uyarı gelecek bu uyarıda bize telefona format attığımızı ve bilgilerin tamamen gideceğinin uyarısı gelicek devam etmek istediğimize eminmisiniz diye soru soracak yine aynı şekilde ses açma kapama tuşları ile hareket edip evet’i seçeceğiz.

Sonra telefon bir süre sonra kendi kendine kapanacak ardından telefonu reboot edin yada kapatıp yeniden açın işleminiz tamamlanmıştır.

APPLE TELEFONLARDA ŞİFRE KURTARMA

Hep Android cihazlardan bahsettik hadi gelin birazda Apple cihazlardan bahsedelim.

Apple markası Android gibi olmadığı için telefona ulaşmak daha zor bu yüzden iphone şifresini unuttuğumuz zaman çoğu kişi artık şifreyi kırmak imkansız gibi düşünebilir. Ama güzel haber bir kaç yol var.

iTunes ile geri yükleme

Eğer ki apple cihazınızda önceden iTunese girip etkinleştirdiyseniz iTunes geri yükleme işlemi ile Apple cihazınızı kurtarmak mümkün. Tek yapmanız gereken bilgisayardan iTunes’i açıp Apple cihazınızı bilgisayara bağlamak ve cihazımı şimdi yedekle yi seçip geri yükle demek. İşlem bu kadar basit.

PEKİ ŞİFRE UNUTMAMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİM

Telefonu şifresini unutmak herkesin başına gelebilir bir şey  şifreyi unuttuğumuz zaman ise baya bi uğraşıyoruz neyseki telefonumuzun şifresini unutmadan önce telefondan bazı önlemler alabiliriz. Mesela telefonumuzun şifresini sürekli olarak değiştirmemeliyiz. Sürekli şifreyi değiştirirsek bir süre sonra son koyduğumuz şifre ile ilk şifreyi karıştırabiliriz. 

Yada telefona giriş yaptığımız  e mail bilgisini not alabiliriz aynı şey telefon şifresi içinde geçerli muhakkak bir kağıt üzerine not alın (eski usül her zaman iyidir).

Son olarak da telefon şifremizi güvendiğimiz bir aile dostuna yada arkadaşa verebiliriz bu sayede unutursak onlar bize hatırlatacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu