Yemek

Bıldırcın Nasıl Pişirilir? Tavada Bıldırcın Nasıl Pişirilir?

Osmanlı saray mutfağının meşhur yemek malzemelerinden biri olan bıldırcın. Bıldırcın nasıl pişirilir? Tavada bıldırcın nasıl pişirilir? Bıldırcın kolay pişer mi? Dondurulmuş bıldırcın nasıl pişirilir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Bıldırcın Nasıl Pişirilir?

Bıldırcın, sülüngiller ailesinin bir üyesidir. Küçük bir kuş türü olan bıldırcın tıknaz bir yapıya sahiptir. Bıldırcın denildiğinde ilk akla yumurtası gelse de, eti de oldukça lezzetlidir. 

Bıldırcın eti çabuk pişen, oldukça sağlıklı bir besin kaynağıdır. Bıldırcın çabuk pişen bir yapıya sahip olduğu için tavada, fırında, haşlama olarak kolaylıkla pişirilir. Pilavların içine de eklenen bıldırcın aynı zamanda mangal yapımında da kullanılır. Bıldırcın eti en güzel nasıl pişirilir?  Sorusunun cevabı, kişinin damak lezzetine göre değişir. Tavada, mangalda, fırında pişirilen bıldırcın oldukça lezzetli bir yemek olur.

Tavada Bıldırcın Nasıl Pişirilir?

Tavada bıldırcın, bıldırcın etinin en güzel pişirme tekniklerindendir. Lezzetli olduğu kadar hafif bir lezzet elde edilir.

Tavada bıldırcın pişirmek için gerekli olan malzemeler şunlardır:

  • 4 adet bıldırcın
  • Bir yemek kaşığı tereyağ
  • Tuz
  • Tercihen baharat

Tavada Bıldırcın Tarifi

tavada-bildircin
Bıldırcın Nasıl Pişirilir? Tavada Bıldırcın Nasıl Pişirilir?

Tavada bıldırcın tarifi için, bıldırcınlar öncelikle temizlenir. Temizlenen bıldırcınlar ikiye ayrılarak açılır. Yapışmayan bir tavaya bıldırcınlar yerleştirilir. Üzerine bir yemek kaşığı tereyağ eklenir, tavanın ağzı kapatılır ve kısık ateşte pişirilir. Bıldırcınlar suyunu saldığında tuz ve tercihen baharatlar eklenir, suyu salına kadar pişirilmeye devam edilir. Bıldırcınların altı kızardığında ters çevrilir ve diğer tarafının kızarması beklenir. Tavada bıldırcın hazır.

Tercihen pilav ile servis yapılır.

Dondurulmuş Bıldırcın Nasıl Pişirilir?

Bıldırcın eti, birçok marketlerde temizlenmiş ve dondurulmuş satılmaktadır. Dondurulmuş bıldırcın etini pişirmek için buzunun çözülmesi beklenir. Buzu çözülen dondurulmuş bıldırcın eti haşlama  tavada, fırında pişirilir.

Evde Bıldırcın Tarifi

Evde bıldırcın tarifi yapmak için, eti önce tavada pişirip sonra pilav yapımında kullanabilirsiniz. Klasik pirinç pilavı yapıldıktan ve suyu verildikten sonra evde, tavada pişen bıldırcın eti pilavın üzerine eklenir. Ardından tencerenin kapağı kapatılır ve pilav suyunu çekene kadar pişirilir. Bu sayede bıldırcın etli, oldukça lezzetli, sultanlara layık bir  pilav elde edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu