Haber

Son dakika…Sosyete pazarları da kapandı!

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine ek genelge gönderdi. Genelgede pazarların en geç saat 19.00’ a kadar açık olacağı belirtildi. Bunun yanında sosyete pazarı olarak bilinen giyim, oyuncak, çanta gibi zaruri ihtiyaç olmayan maddelerin satışının yapıldığı pazarlar faaliyetini geçici süreliğine durdurdu.

İçişleri Bakanlığı, corona virüsü önlemleri çerçevesinde 81 il valiliğine ek bir genelge yolladı.

Ek genelge ile il, ilçe ve beldelerde kurulan semt pazarlarında yeni kurallar belirtildi.

İçişleri Bakanlığının gönderdiği ek genelgedeki maddeler:

  • Kamuoyunda sosyete pazarı olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgahlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarların faaliyetleri 27.03.2020 tarihinde saat 17.00 itibariyle geçici süreliğine durdurulacak.
  • Temel gıda/temizlik maddelerinin satışının yapıldığı pazarlarda, Valilik ve Kaymakamlıklarca belediyeler ile işbirliği içinde, yoğunluktan dolayı virüsün bulaşma hızını engellemek amacıyla vatandaşların temel gıda/temizlik maddelerine erişimini engellemeden, pazar yerleri ve günlerine ilişkin olarak alternatif üretilerek tedbirler planlanacak.
  • İl, ilçe ve beldede yaşayan vatandaşların temel gıda/temizlik maddelerinin karşılanması için mevcut pazardaki yoğunluk göz önünde tutularak ihtiyaca göre yeni pazar/satış yerleri belirlenecek.
  • Pazarlara ilişkin alınacak tedbirler kapsamında vatandaşların temel gıda/temzilik maddelerine erişiminde belediyeler tarafından doğrudan hizmetin sunumu başta olmak üzere tedbirler alınabilecek.
  • Mevcut Pazar yerlerinde ve yoğunluğu dağıtmak için belirlenen yeni pazar/satış yerlerinde her bir satış yeri( tezgah-sergi) arasında en az 3 metre mesafe olacak şekilde pazar/satış yerleri düzenlenecek.
  • Bu amaçla mevcut pazar yerlerinin genişletilmesi (ilave cadde ve sokakların dahil edilmesi vb.) yeni satış yerlerinin belirlenmesi, gerek görüldüğünde geçici süreliğine zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı pazar yerlerinin/parsellerinin bu amaçla tahsis edilmesi tedbirlerinin biri veya hepsi birlikte kullanılacak.
  • Pazar/satış yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenmesi/satış yerlerinde görevlendirilecek zabıta memurları tarafından sürekli kontrol edilecek.
  • Pazarcı esnafı kişisel hijyen kurallarına uyması konusunda uyarılarak koruyucu önlemler alınması sağlanacak; bu husus belediye zabıtası ve ilgili esnaf odaları tarafından denetlenerek gerekli işlem yapılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu