Haber

Son dakika… Morg ve defin işlemlerinde corona önlemi

Sağlık Bakanlığı, corona virüsü önlemleri kapsamında morg ve defin işlemlerine yönelik yeni tedbirler aldı.

Sağlık Bakanlığının morg ve defin hizmetlerinde  aldığı önlemler şu şekilde:

  • Morg ve defin hizmetlerinde gasilhane çalışanları eldiven, N95 maske, gözlük/yüz koruyucusu ve sıvı geçirmez önlük kullanacak.
  • Evde ölüm olması durumunda cenazeler ceset torbası ile alınıp nakil sağlanacak.
  • Morg ve gasilhane çalışanlarına standart enfeksiyondan korunma ve kontrol önlemleri ve solunum sekresyonları ile temas önlemleri konusunda eğitim verilecek.
  • El hijyeni gibi kişisel hijyenin önemi vurgulanmalıdır. Birimde kullanılacak olan maske, eldiven, koruyucu giysi, gözlük, alkol bazlı el antiseptiği ihtiyacı hastane yönetimi tarafından karşılanmalıdır.
  • Cenazenin kabre yerleştirilmesi sırasında eldiven kullanılmalıdır. Olası- kesin kovid-19 vakalarının ölümü halinde ceset torbası ile defni gereklidir. 
  • Cenazenin kabre yerleştirdikten sonra standart defin işlemleri uygulanır.

KORONADAN ÖLENLER NASIL GÖMÜLECEK?

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyada salgın hastalık haline gelen corona virüsü sebebiyle yaşamını yitirenler nasıl gömülecek? İnsanlar bu sorunun cevabını aramaya başladı. Çin, İtalya gibi bazı ülkeler, coronadan ölen kişileri gömmek yerine yaktılar. Fakat İslam dinine göre ölen kişi yıkanır , kefenlenir ve cenaze namazı kılındıktan sonra gömülür.Peki corona nedeniyle ölenler nasıl gömülecek? Bu sorunun cevabını  Kayseri İl Müftüsü Şahin Güven verdi.

Kayseri İl Müftüsü Şahin Güven, corona nedeniyle yaşamının yitirenlerin yıkanması ve kefenlenmesi sırasında önlemler alınması gerektiğini açıkladı. 

Eldivenle dokunulması sakıncalı durumlarda cesedin uzaktan su tutularak yıkanması gerektiği ayrıca gerekli durumlarda tabut ile defnedebileceğini belirtti. Güven şu bilgileri verdi:

“ Corona virüs bulaşması nedeniyle vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.Tedavileri devam eden kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Coronavirus vesilesiyle vefat eden kardeşlerimizin cenazelerinin yıkanması ve defin işlemlerinde tıpkı hayatta iken doktorlarımızın kendilerini dezenfekte ederek aynı zamanda gerekli tedbirleri alarak hastalara nasıl tedavi uygularsa vefatları sürecinde de aynı korunma faaliyetlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Yani maskelerini takacaklar, korunma elbiselerini giyecekler, eldivenlerini takacaklar ve onlarım yine islami usullere göre yıkanması sürecinde İslam’a göre farzı kifayedir. Ancak doktorlarımız elle bile dokunulması sakıncalı diyorsa böylesi bir durumda suyun geriden tutularak gerekli yıkama işlemlerinin yapılması uygun olacaktır. Kefenleme işlemi sonrası ilgili cenazenin yıkandığı yer aynı şekilde dezenfekte edilecektir. Daha sonra cenaze yıkayan kişilere asla bulaşmaması sağlanacaktır.

Daha sonraki süreçte kefenleme sonrası eğer sızma ve başka sebepler ile dışarıya yayılma durumu var ise bu durumda da sağlıkçılarımızın kullanmış oldukları cenaze torbası içine alınabilir ve bu şekilde taşınabilir. Gerekli görüldüğü takdirde sağlık açısından sakıncası var ise bu cenazelerimizin tabutla da gömülebilir. Ancak buna karar veren olan sağlıkçılarımızdır. 

Sağlıkçılarımızın vermiş olduğu sağlık önlemlerini biz de almak durumundayız. Ayrıca cenaze namazının kılınması hususunda, cenaze namazını kılacak cemaatimizin birbirinden ayrı mesafeyi koruyarak cenaze namazını kılmaları ve olabildiğince az kişi ile cenazenin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu