Din

Sigarayı Bırakma Duası

Sigaranın sağlığa olan zararları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bilim insanları ve doktorlar bu zararlı alışkanlıktan vazgeçmek gerektiğini vurgulamaktadır. Sigara, başta kalp damar sağlığı olmak üzere birçok hastalıklara neden olur. Ancak bu zararlı alışkanlıktan vazgeçmek hiç de kolay olmayabilir. Sigarayı bırakmak için öncelikle doktora gitmeli, bilimsel olarak destek alınmalıdır. Bunun yanı sıra dualarla Allah’tan yardım istenebilir. Sigarayı bırakma duası nasıl okunur? Süte okunan sigarayı bırakma duası. Ayetel Kürsi ile sigarayı bırakma…

Sigara, başta kalp damar hastalıkları, KOAH, akciğer hastalıkları, gastrit, ülser, cilt kanseri gibi birçok hastalıklara neden olur.  Sigara aynı zamanda ağız kokusu, dişlerin sararması, cildin sararmasına neden olan oldukça zararlı bir alışkanlıktır. 

Sigaranın bu kadar zararlı olmasının nedeni içerisinde bulunan 4000’e yakın zararlı kimyasallardır. Sigaranın içinde bulunan zararlı maddelerden bazıları şunlardır:

 • Polonyum
 • Bütan (tüp gazı)
 • Nikotin
 • Metanol
 • Arsenik (fare zehiri)
 • Naftalin
 • Radon (radyasyon)
 • Hidrojen siyanür
 • Toluen 
 • DDT (böcek zehiri)
 • Karbon (egzoz gazı)
 • Aseton ( oje gibi zor çıkan boyaları çıkartan madde)
 • Amonyak
 • Katran (asfalt yapımında kullanılan madde)

Bu saydığımız maddeler sigaranın içinde bulunan zararlı kimyasallardan sadece bir kısmı. Siyanürden, naftaline kadar bir sürü zehirli maddenin barındığı sigara ölümcül hastalıklara neden olabilir. Bu zararlı alışkanlık sadece içen kişiyi etkilemez, sigara dumanına maruz kalan kişilerde sigaranın zararlarından etkilenir. 

Sağlıklı, konforlu bir yaşam için bu maddeye hiç başlamamalı, sigara kullananlar ise bir an önce bırakmalıdır. Sağlık Bakanlığı sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlara destek hizmeti vermektedir. Bunun yanı sıra duaların gücünden de faydalanılarak bu zararlı ilettten kurtulunabilir.

Sigarayı Bırakma Duası

Sigarayı bırakmak isteyen kişiler öncelikle dirayetli ve sabırlı olmalıdır. Tıbbi desteklerin yanı sıra dualarla Allah’tan sigarayı bırakmak için güç kuvvet istenmelidir.

Sigarayı bırakma duası olarak bilinen du şu şekildedir:

Allahümme ya senede men la senede lehü ve ya zuhre men la zuhre lehü. Ve ya cami eşşettati ve ya ramiel amvati. İrhamni rahmeten tuğnini bihaan rahmeti men sivake. Allahümme la emlikü linefsi nefan vela darren vela mevten vela hayaten vela nüşuran. Allahümme vessili firma rezakteni ve barik lifirma ve hebteni. İnneke ala külli şeyin kadir vela tusallit aleyye bizünubi men la yerhamuni ya erhamerrahimiyn. Verzukni hayreddünya vel ahireti ya Rabbel alemin.

İlahi in afevteni fela yenkusu fimülkike şeyen vein tuazzibnifela yezidufi sultanike şeyun inneke tecidu men yuazzibu gayri ve enela ecidu men yerhamuni gayrüke ferhamni ya rahimu, ya rahimu, ya rahimu. Birahmetike ya erhamerrahimiyn.

İlahi enel abduz zelilül fakirül acizü ve enter rabbul azizül ganiyyül kadirü. Azzizni bi izzetike ve ağnini bifazlike ammen sivake ya rabbel alemiyn.

Allahümmegfirli zünubi ve keffir anni hatieti vecalni min ibadikes salihine.

Bu dua her gün bir kere okunması tavsiye edilir. Bunun yanı bir adet karanfile 19 tane besmele okunur ve ağızda çiğnenir Bu işem 7 gün boyunca yapılır. 

Süte Okunan Sigarayı Bırakma Duası

Sigarayı bırakmak için dua, ayet;

وَمَا أُبَرِّئُ نَفْسِي إِنَّ النَّفْسَ لأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ مَا رَحِمَ رَبِّيَ إِنَّ رَبِّي غَفُورٌ رَّحِيمٌ

Ve ma uberriu nefsi, innen nefse le emmaretun bis suı illa ma rahime rabbi, inne rabbi gafurun rahim.

Süte Okunan Sigarayı Bırakma Duası Anlamı

Ben kendimi temize çıkarmam. Rabb’imin rahmet ettiği kimse hariç nefis her zaman kötülüğü ister. Rabb’im Çok Bağışlayıcı’dır, Rahmeti Kesintisiz’dir.

Süte okunan sigarayı bırakma duası olarak bilinen dua, Yusuf suresi, 53. ayettir.

Bu dua bir bardak süte 41 defa okunur ve sigara için kişiye içirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu