Sağlık

Ruam Hastalığı

Adalar’da tekrar ortaya çıkan bu hastalıkta 81 adet at ruam hastalığından dolayı itlaf edilmiştir. Bulaşıcı olan bu hastalığın tedavisi yapılamıyor. İnsanlara ve diğer hayvanlara bulaşabiliyor.

Ruam Nedir?

Atlarda, eşeklerde ve katırlarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. İnsanlar ruam hastalığını infekte olarak alırken hayvanlar ise, temas sonucu alırlar. Atlarda kronik olarak, eşek ve katırlarda akut olarak seyretmektedir. Ruam hastalığı Kuzey Amerika, Batı ve Orta Avrupa’da ortadan kalkmıştır. Ama Doğu Avrupa ve Asya’da hala varlığını sürdürmektedir.

Ruam Belirtileri

  • Burun Ruamı : Kanlı bir akıntıdır. Burunda ilk önce nodüller görülür daha sonra açılmayla ülserler meydana gelir. Ağrılıdır.
  • Deri Ruamı : Bacaklarda deri altı lenf yolları şişer. üzerlerinde nodüller görülür ve sonra ülserler ortaya çıkar.
  • Akciğer Ruamı: Solunum sistemine ait belirtiler görülür. Tüberküloz ile karışabilir. Yavaş seyreder aylar alabilir.

İnsanlarda zayıflama gibi yönlerini gösteriyor. Burunda tek taraflı akıntı oluyor. Akıntı her geçen gün artarak renkte değişiklik olabiliyor. Deride ise, apse oluşumu ile gerçekleşiyor.

Ruam Hastalığından Korunma

Hayvanlar belli zamanlarda alerjik ve serolojik testlere girmelidir. İnfekte olan ve taşıyıcı olanlar ayıklanmalıdır. Ahıra kontrolsüz bir şekilde hayvan sokulmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu