Sağlık

Patates Suyu Mucizesi, Patates Suyu Neye İyi Gelir? Patates Suyunun Faydaları

Mutfağımızın vazgeçilmez besin kaynağı olan patates, lezzetli olduğu kadar da şifa kaynağıdır.  Son günlerde özellikle cilt sağlığına olan faydaları dile gelse de, patates birçok sağlık sorununun çözüm bulmasında yardımcı olur.  Sadece yemek olarak değil, suyu da şifa deposudur. peki, patates suyu neye iyi gelir? Patates suyu nasıl çıkarılır? Patates suyunun maskesi nasıl yapılır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Mucizevi Patates Suyu

Türk mutfağının neredeyse temel besin kaynağı desek abartmış olmayız herhalde. Sulu yemeklerde, cips olarak, börek harçlarında, yemek yanında meze olarak, sade haşlamasıyla, hatta tatlısıyla önemli bir yere sahiptir. Sabah kahvaltılarında patates kızartması olarak yerini alır. Öğlen çaylarında, salata ve börek olarak dostlarımıza ikram edilir. Akşam yemeklerinde ise sulu yemeği sofraları süsler. 

Fakat, patates sadece yemek olarak mutfakları şenlendiremez, patates  suyu da şifa kaynağıdır. Çiğ patatesin içeriğinde %80 su, %20 karbonhidratlar bulunur. Ayrıca manganez, kalsiyum, sodyum, bakır, demir gibi madensel tuzlar, B, B1, B6, C,K,B,P vitaminleri vardır. 

Zengin içeriği sayesinde çiğ patates suyu mucizevi etkiye sahip olur.

Patates Suyunun Faydaları

Sofraların baş tacı patates çiğ olarak suyu çıkarıldığında sağlık bakımından birçok faydası vardır.  Ulaşması çok kolay olan bu besin kaynağı cilt sağlığından, iltihap önleme, ağrı kesmeye kadar etkilidir. Buyurun çiğ patates suyunun faydalarına…

Antienflamatuar etkisi vardır, iltihapları yok eder

Antienflamatuar etkiye sahip olan kaynaklar iltihaplanmayı yok etmede oldukça etkilidir. Patates suyuda antienflamatuar bileşikleri barındırır.   iltihaplanmayı önleyen bu mucizevi kaynak ağrı kesici özelliğe sahiptir. Çiğ patates suyu sırt, bel, boyun, eklem ağrılarını giderir.

İltihaplanmayı önleyen, ağrıları yok eden bu su ödem oluşmasını da önler.

Toksinleri yok eder, karaciğer sağlığını korur

Çiğ patates suyunun içeriğinde bulunan antioksidanlar safra ve karaciğer temizliğinde yardımcı olur. Ayrıca karaciğer, böbrek, kalın bağırsak atıklarını vücuttan uzaklaştırır.

Taş oluşumunu önler

Vücuttan toksinleri atan çiğ patates suyu idrar yolunu temizler, idrar yolu ve böbreklerde taş oluşmasını önler.

Şişkinliği giderir, kabızlığı önler

Çiğ patates suyu, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Sindirim sistemini çalıştıran bu su, hazımsızlık, şişkinlik gibi şikayetleri azaltır. Bağırsak düzenini dengeler böylelikle kronik kabızlık veya ishal sorununa çözüm olur.

Özellikle asitli yiyecek ve içecekler reflü, gastrit gibi mide sorunlarına yol açar. Çiğ patates suyu sayesinde mide asiti dengelenir, reflü gastrit gibi şikayetler ortadan kalkar.

Gut hastalığına iyi gelir

Gut hastalığı, kandaki ürik asitin yükselmesi sonucu ortaya çıkar. Kandaki ürik asit yükselmesi sonucu eklemlerde ağrı, iltihap ve şişlik meydana gelir. Patates suyu antienflamatuar etkisi sayesinde gut hastalığının yarattığı şikayetleri giderir. Günde 2 bardak çiğ patates suyu sayesinde kandaki ürik asit dengesi düzelir, gut hastalığının tedavisi desteklenir.

Yüksek tansiyona iyi gelir

Patates suyu potasyum kaynağıdır.  Yüksek oranda potasyum barındıran çiğ patates suyu yüksek tansiyonu dengeler.

Kalp ve damar sağlığı

İçeriği sayesinde kalp ve damar sağlığını korur, kalp hastalıkları ihtimalini azaltır.

Kansızlığı giderir

İçerisinde yüksek oranda demir ve folik asit bulundurur. Demir ve folik asit kan hücresi oluşmasında oldukça gerekli olan minerallerdir. Çiğ patates suyu bu özelliği sayesinde kan hücresi oluşmasını sağlar ve kansızlık sorununu çözer.

Kaşıntı ve isiliğe iyi gelir

Çiğ patates suyunun yatıştırıcı etkisi vardır. Cildi nemlendirir, kuruluğu giderir. Bu nedenle isilik ve kaşıntıya iyi gelir.

Saç sağlığını korur

Zengin içeriği sayesinde saç köklerini yeniler. Saçların daha gür ve hacimli olmasını sağlar. Ayrıca saçların daha geç beyazlamasını sağlar.

Uçuk ve ağız içi yaralara iyi gelir

B vitamin grubunu barındıran çiğ patates suyu, ağız içi yaralara, aftlara ve uçuğa iyi gelir.

Cilt sağlığı

Çiğ patates suyu zengin bir içeriğe sahiptir. Barındırdığı nişasta ve mineraller cilt sağlığı için gerekli ve faydalı olan maddelerdir. Çiğ patates suyundan hazırlanan maskeler bu nedenle oldukça fazla kullanılır.

Çiğ patates suyu cildi besler, nemlendirir. Göz etrafında oluşan koyu halkaları yok eder, yüzde oluşan sivilce ve akneleri engeller. Hücre yenilenmesi sağlayan çiğ patates suyu cilt parlaklığı verir, güneş ve sivilce lekelerini giderir, yaşlanmayı önler, egzamaya iyi gelir.

Patates Suyundan Yapılan Maskeler

 Göz altı morlukları için patates-nane maskesi

1 adet küçük boy patates

4-5 tane taze nane

Yapılışı;

Patatesin kabukları soyulur ve küp küp doğranır. Naneler ve doğranmış patates blender yardımıyla püre haline gelene kadar ezilir. Bu karışım buzlukta 10 dakika bekletilir. Ardından göz altlarına uygulanır ve 15 dakika bekletilir, ardından ılık suyla yıkanır.

bu maske göz altı morluklarını gidermede oldukça etkilidir.

Cilt lekeleri için patates suyu maskesi

1 yemek kaşığı ev yoğurdu

1 tatlı kaşığı karbonat

1 adet orta boy patates

Yapılışı;

Patatesin kabuklarını soyun ve rendeleyin. Rendelenen patatesi sıkarak suyunu çıkarın. Patates suyunun içine yoğurt ve karbonatı ekleyin, güzelce karıştırın.

Bu maskeyi cildinize uygulayın. Maskeyi cildinizde 10 dakika boyunca tutun ardından ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada bir defa uygulayın.

Çiğ patates suyu maskesi yapmadan önce cildinizin makyajsız ve temiz olmasına özen gösterin.

Peeling etkili patates maskesi

Bir adet patatesi rendeleyin ve suyunu çıkarın. Çiğ patates suyunu cildinize peeling olarak uygulayın. Bu doğal peeling sayesinde cildiniz, canlanır ve ölü hücrelerinden arınır.

Saçı gürleştiren patates suyu maskesi

1 adet patates soyulur ve yıkanır, ardından rendelenir. Rendelenen patatesler sıkılarak suyu çıkarılır. Patates suyunun içine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 yumurta akı eklenir. Hepsi iyice karıştırılır. Yumurta akının iyi karışması önemlidir. Hazırlanan maske saça uygulanır ve yarım saat bekletilir. Ardından saç yıkanarak temizlenir.

Çiğ Patates Suyu Zayıflatır mı?

Patates suyu içeriğinde yüksek oranda lif barındırır. Bu nedenle bağırsak florasını düzenler. Zayıflamak isteyen kişiler diyet listelerine çiğ patates suyu ekleyerek daha hızlı kilo verebilirler. Sabah aç karnına bir bardak patates suyu yardımcı olacaktır.

Çiğ Patates Suyu Nasıl Yapılır?

Çiğ patates suyu hazırlarken patateslerin yeşil olmamasına dikkat edilmelidir. Yeşillenen patatesler toksik madde içerir.

Patates suyu cilt için kullanmayı düşünenler bir adet patatesi rendeleyerek suyunu çıkarabilirler. 

Diper bir patates suyu çıkarma yöntemi ise şu şekildedir:

Çiğ patatesler kabuklarından soyulur, yıkanır, küp küp doğranır. Küp küp doğranan patatesler katı meyve sıkacağının içine alınır ve sıkılır.

“Katı meyve sıkacağı olmayanlar ne yapsın?” Derseniz, onun da kolay bir yolu var.

2-3 adet orta boy patates yıkanır ve kabukları soyulur, küp küp doğranır. Ardından bir bardak suyla blenderdan geçirilir. Posalarından süzülerek suyu içilir.

Patates suyu tek başına pek lezzeti olan bir içecek değildir. Havuç suyu veya limon suyu ile lezzetlendirilebilir.

Patates Suyu Nasıl İçilir?

Oldukça faydalı olan çiğ patates suyu sabah ve akşam aç karnına içilir. Günde 2 bardaktan fazla içilmesi önerilmez.

Patates Suyunun Bele Faydaları

Antienflamatuar olan çiğ patates suyu, ağrı kesici, iltihap yok edici ve ödem önleyici etkilere sahiptir. Bu özelliği sayesinde bel ağrılarını gidermede etkilidir. Rendelenerek çıkarılan patates suyunun içine yarım limon suyu sıkılır ve karıştırılır. Bu karışım bele masaj yaparak uygulanır ve yarım saat beklenir.

Uyarı!

Bu yazı tedavi amaçlı hazırlanmamıştır, bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Herhangi bir hastalık durumunda mutlaka doktora gidilmelidir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu