Haber

Okullara verilen ara uzatıldı!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla bugün toplandı. Bugün saat 13.30’da başlayan toplantıda önemli kararlar alındı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın katılımıyla toplanan Sağlık Bakanlığı Koronavirüsü Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu açıklamaları yaptı:

“185 ülkede 8 milyara yakın insan endişe içinde.

 Hastalığa karşı elimizde güçlü bir koz var yakalanmamak. Bu hastalığa karşı irademiz var.

Mücadeleyi organize eden güçtür devlet, uygulama size bağlıdır. Hiçbir hekim, virüsün size bulaşmasını önleyemez, bunu siz önleyebilirsiniz.  Gerekli durumlarda maske takarak önleyebilirsiniz, temastan kaçarak önleyebilirsiniz.

Eğitime verilen ara tatil değildir, sadece eğitim okullarda devam etmemektedir. Eğitime verilen ara uzatılacak, birazdan Milli Eğitim Bakanı açıklayacak.

Bundan sonra vaka bilgilerini dijital ortamdan alabileceksiniz. 60 yaş üstü 2 hasta taburcu oldu. Orta yaşlardaki vaka sayısı az değil. Farkında olmadığımız bir hastalığınız varsa virüs onu ortaya çıkaracak.

Toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk şu açıklamaları yaptı:

“Eğitim öğretim ve sınavlar konusunda her türlü koşula hazırız. Uzaktan eğitim süresi 30 Nisan’a kadar devam edilecek.
En kısa sürede yüz tüze eğitim devam edecek.

Üniversite ve liseye giriş sınavları

Sınavlar konusu işin başından beri gündemimizde. Bu sınavlar konusu başından beri gündemimizde. LGS’nin ne şekilde yapılacağına dair 3 çeşit planımız var. Genel olarak sınavların ertelenmesi bilimsel metodolojinin doğrultusunda belli olacak. Üniversite sınavı hususunda kararı YÖK ve ÖSYM verir. Bu anlamda, bu iki kurumla da istişaremiz devam ediyor. Öğrencilerimizin sınav stresini en asgari düzeye indirecek tedbirleri alıyoruz. Sınav senesinde olan, özellikle 8 ve 12. sınıflara çalışmalarımız hızla devam edecek.

Uzaktan eğitimdeki konularla sınav olmayacaklarını açıklayarak bu stresi asgari düzeye indirmeye çalışıyoruz.

Ücretli öğretmenler

Ücretli öğretmenlerle ilgili mevcut mevzuat, derse giren öğretmenlerimizin ücretini alması konusunda.

Bizim telafi eğitimi olarak hazırlıklarını sürdürdüğümüz bütün eğitim çalışmalarında her türlü senaryoya açığız.

Bu süre içinde de derslere ücretli öğretmenlerimizin girmesi söz konusu olacak.

Özel okullar

Bu konu uzun soluklu bir konu ve telafisi mümkün bir konu. Özel okullar eğitimin telafisini yapacaktır. Özel okulların telafi zamanları yaz tatiline gelse bile, özel okullar telafi derslerini yapacaklar.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu