Güncel

Maskelerdeki tehlikeye dikkat!

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan corona virüsü (Covid_19 ) can almaya devam ediyor. Bu virüse karşı en büyük silah olarak insanların kendini koruması gösteriliyor. Virüsten korunmak için maskeleri önemi çok büyük. Ancak uzmanları yaptığı son açıklamalar maskelerin doğru kullanılması gerektiği yönünde.

Dünya genelinde 74 binden fazla kişinin can kaybına neden olan corona virüsü, hızla yayılmaya devam ediyor. Salgından korunmak için bir çok ülke kendine göre önlemler aldı. Bu önlemleri ortak noktası “maske” oldu. Ancak maske kullanımı konusunda çok fazla fikirler ortaya atılırken, tartışmalarında odağı haline geldi. Bazı ülkeler ise maske bulmada zorluklar yaşadı. Bizim ülkemizde ise, corona virüsü önlemleri kapsamında cerrahi maskeler ücretsiz dağıtılmaya başlandı.

Dünya Sağlık Örgütü ise bu konuda farklı açıklamalarda bulunmuştu. İlk başlarda maske kullanımı önemli olduğunu belirten Dünya Sağlık Örgütü, sonrasında sadece virüsün enfekte ettiği kişiler maske takmalı demişti. En son olarak da maskeyi herkesin takması gerektiğini belirtmişti.

Maskede virüs kaç gün yaşar?

Hastalığın ortaya çıkması ile beraber bir çok tartışmaya konu olan maskeler de virüs yaşar mı? Bu sorunun cevabını bir çok insan merak etmekte.

Bu sorunun cevabı Hong Kong’dan geldi. Hong Kong Üniversitesi yaptığı araştırmalar sonucu konuyla ilgili uyarılarda bulundu. Tedariği en kolay ve en fazla kullanılan cerrahi tıp bir maskeye temas eden virüsün 4 ila 7 gün arası yaşayabileceği belirtildi. Virüsün maskede bu denli uzun yaşaması nedeniyle maske yüzümüzde takılıyken maskeye dokunmamak çok önemli olduğunun özellikle altı çizildi.

Hong Kong Üniversitesinin yaptığı açıklamada maske, eldiven veya dezenfektan farketmeksizin en önemli korunma yönteminin el temizliği olduğu vurgulandı.

Maskelerin koruma süreleri

Normal maskeler, partikül süzme kapasitesi kısıtlı olan türlerdir. En fazla 2 saat süre ile takılmalıdır. Normal maskeyi takarken,kullanırken ve atarken çok dikkatli olunmalıdır. Maskenin dış yüzeyine asla temas edilmemelidir.

N95 maskeler hasta olmayan kişilere önerilmez. Bu maskeler daha çok sağlık personeli kullanımı içindir.

Pitta maske olarak bilinen yıkanabilen maskelerin ise, hastalığa karşı hiç bir koruyuculuğu yoktur. Uzmanlar herhangi bir maskenin birden fazla kullanılmasını önermiyor.

Kâğıt nitelikli maskeler ise filtre katmanı bulunmadığı için virüse karşı bir koruyuculuk içermiyor. Bu maskeleri takıp takmamak arasında bir fark yok.

Bu süreçte en güzel korunma yolu “evden çıkmamak” mecbur değilsek evde kalmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu