Sağlık

Kuşburnu

 C vitamini deposu olan kuşburnunun faydaları saymakla bitmiyor. Çay olarak içildiği gibi, kahvaltı sofraları da marmelatıyla süsleyen kuşburnunun faydaları nelerdir? Kuşburnu yağı nedir? Kuşburnu yağı nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevabını sizler için derledik

Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

İçinde limondan daha fazla C vitamini olan kuşburnu tam bir sağlık dostudur. Özellikle soğuk kış günlerinde bir fincan kuşburnu çayı içimizi ısıtmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemimizi de güçlendirir. Kuşburnunun çiçeği ilaç yapımında kullanılırken, yemişi ise çay, marmelat ve reçel olarak sofralarımızı süslüyor. Sağlığımız dostu olan kuşburnunun diğer faydaları…

C vitamini Şampiyonu

Limondan 60 kat daha fazla C vitaminine sahiptir. Ayrıca C vitamini yarışında mandalina ve portakalı da geçen kuşburnu, bağışıklık  sistemini kuvvetlendiren vitamin ve minerallere sahiptir. 

Kuşburnunun içinde Likopen, A, B, E,K vitaminler,  magnezyum, demir gibi mineraller barındırır. Bu vitamin ve mineraller sayesinde  hastalıklara karşı vücut direncini artırır, hücre yenilenmesini sağlar.

Kansızlığı Önler

Ülkemizde yaygın olarak görülen demir eksikliği sorununu gidermek için muhteşem bir kaynaktır. Kuşburnu, gıdalarla alınan demiri aktif hale sokar ve vücutta kullanılmasını sağlar.

Kabızlığı Önler

Kuşburnu içinde bulunan pektin sayesinde, sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler. Ayrıca bağırsak parazitlerini düşürür. 

Gözlerin Dostu

Kuşburnunda bulunan değerli bir karotenoit( vücudumuzda bizim için savaşan gizli dostlar)  olan likopen yalnız katarakt rahatsızlığının değil, başka göz hastalıklıklarını da başlamasını ve ilerlemesini önler.

Kansere karşı koruyucu

İçerdiği zengin antioksidanlar sayesinde kanser hücrelerini büyümesini ve gelişmesini engeller. 

Cilt Güzelliği İçin Muhteşem İksir

A vitamini zengini kuşburnu  cildin elastikiyetini korur, böylelikle yaşlanmayı geciktirir, ayrıca kolajen seviyesini artırır. Ciltte oluşmuş yara ve yanık izlerini giderir.

Kireçlenmeyi Engeller

Kuşburnunu dizde kireçlenme, kıkırdakta incelme, kıkırdak yapısında bozulmaya bağlı ağrıları gidermede etkilidir.  Dizde oluşan sıvı kaybında da önemli ölçüde iyi geldiği araştırmalar sonucu bulunmuştur.

Kolesterolü Düşürür

Kandaki iyi huylu kolesterol seviyesini yükseltir, kötü huylu kolesterolü düşürür. Bu özelliği sayesinde kalp ve damar rahatsızlığına karşı koruyucudur.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

  • 6-7 tane kuşburnunu alın
  • 6-7 kuşburnunu ezerek çatlatın
  • Ezdiğiniz kuşburnunu  1 bardak kaynar suya atın
  • 10 dakika demlenmeye  bırakın, bu arada ağzı kapalı olmalı
  • Demleme işlemi fazla uzun olmamalı, bu şekilde içindeki vitamin değerlerini koruyabilirsiniz.
  • Yemeklerden yarım saat sonra içilmesi tavsiye edilir
  • Kuşburnu çayı taze taze tüketilmelidir

Kuşburnu Yağı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu yağı, kuşburnunun çekirdeklerinden elde edilir. Kuşburnu yağı çıkarmak için soğuk pres yöntemi kullanılır, sert olan kuşburnu çekirdekleri, yağ elde edilmesini zorlaştırırken, miktarında az olmasını sağlar. Kuşburnu yağı oldukça zahmetli bir şekilde elde edilir, bunun sonucu olarak, kuşburnu yağı fiyatı biraz pahalı olabilir. Kuşburnu yağı alırken saf olduğuna dikkat edilmelidir.

Kuşburnu yağı, Omega 3, Omega 6, retinol, C vitamini, E vitamini, ve A vitamini içerir. Zengin içeriği sayesinde birçok kozmetik ürününde tercih edilir 

Kuşburnu Yağının Faydaları Nelerdir?

Doğal nemlendirici

Kuşburnu yağı E vitamini zenginidir, bu sayede cildin nem oranını korur, kuru ciltlerin yeniden nemlenmesini sağlar.

Yaşlanma karşıtı

Kuşburnu yağı, yaşlanma sonucu oluşan çizgileri hafifletir, cildi sıkılaştırır.  Bu sayede ciltte oluşan sarkmaları da önler.

Hücre yenileyici

Hücre yenileyici özelliği sayesinde, ciltteki ölü hücreleri yeniler bunun sonucu cilt daha parlak bir hal alır.

Cildi korur

Ciltteki mikroplara karşı cildi korur, kış aylarında soğuğa karşı da koruyucudur.

Leke giderici

İçeriğinde bulunan temel yağlar sayesinde cilt yenilenmesini hızlandırır, bunun sonucu ciltte oluşan lekeleri giderir. 

Saç bakımında faydalıdır

Kuşburnu yağı kuru saçları canlandırma da etkilidir, ayrıca kepek sorununa da çözüm oluşturur. Saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar.  Saç bakımı için, saç diplerinize uygulayıp yarım saat bekleyin sonra saçlarınızı yıkayın. Ayrıca şampuanınıza da kuşburnu yağı koyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu