Din

Kaybolan Eşya Bulmak İçin Okunacak Dua, Çalınan Eşyayı Bulmak İçin Okunacak Dua ve Esmalar

Hayatın her alanında duaların gizeminden yardım isteriz. Kaybolan eşyaların bulunması da bu durumlardan biridir. İnsanlar, “kaybolan eşya bulunması, çalınan eşyaların geri gelmesi için okunacak dua var mı?” diye sıkça araştırma yapmakta. Bu soruların cevabını yazımızda bulacaksınız…

Günlük yaşantımızın her alanında duaların gizemine ve gücüne sığınırız.  Evden işe giderken bol kazanç için Allah’tan  (c.c) ister, hastalıklarda şifa bulmak için ilaçların yanında yine duanın gücünden de yararlanırız.  Çalışıp, didinerek aldığımız eşyaların kaybı durumunda da yine dualar vesilesiyle Allah’tan ( c.c) yardım dileniriz.  Peki, kaybolan eşyayı bulmak için okunacak dua hangisidir. Kayıp eşyayı geri getirme duası var mıdır? Hangi  Esma kaybolan eşya için okunur? Çalınan eşyayı bulma duası hangisidir? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık….

Kaybolan Eşyayı Bulmak İçin Okunacak Dua

İnsan her zaman Allah’a (c.c) sığınmalı. Fakat,  sıkıntıya düştüğünde, bir haceti olduğunda daha çok Allah’a (c.c) yakarır, ondan medet isteriz. Kaybolan eşyaları bulmak için de yine dua ederek Allah’tan isteyerek bu sıkıntılardan kurtulmayı dileriz.

 Bir kişi eşyasını kaybederse önce güzelce abdest almalı, Allah (c.c) rızası için 2 rekat namaz kılmalıdır. Ardından şu duayı okumalıdır:

“Bir eşyasını kaybeden veya çaldıran kişi, iki rekât namaz kıldıktan sonra şöyle dua eder:

اَللَّهُمَّ رَبَّ الضّآلَّةِ وَهَادِىَ الضَّآلَّةِ رُدَّ عَلَىَّ ضآَلَّتِي بِقُدْرَتِكَ وَسُلْطاَنِكَ فَاِنَّهَا مِنْ فَضْلِكَ وَعَطَاءِكِ

“Allâhümme rabbe’d-dâlleti ve hâdiye’d-dâlleti, rudde aleyye dâlletî bi kudretike ve sultânike. Fe in-nehâ min fadlike ve atâike.”

ANLAMI:

“Ey kaybolanların Rabbi ve kaybolanları ve yolunu kaybedenleri doğru yola kılavuzlayan Allah’ım ! Kudretin ve saltanatın hakkı için kaybettiğim şeyi bana iade eyle. Çünkü bu senin fazl ve keremindendir.” 

Çalınan Eşyayı Bulma Duası

Allahümme ya Hadi ve ya Raddet dalleti, erdid aleyye dalleti bi izzetike ve sultanike feinneha min fadlike ve ataike” duası kaybolan  ya da çalınan eşya bulunana kadar okunur.

Denenmiş Kayıp Bulma Duası

Kaybolan eşyayı bulmak, çalınan eşyayı geri getirmek için her gün yirmi beş kere;

 “Yâ câmi’annâsi li-yevmin lâ raybe fihi innallahe lâ yuhlif-ül mi’âd icma’ beyni ve beyne …” duası okunmalıdır. Duanın noktalı yerlerine kayıp veya çalınan eşyanın ne olduğu söylenir. Kayıp veya çalınan eşya bulunana kadar dua okunmaya devam edilmelidir.(İbni Âbidin)

Kaybolan Eşyayı Geri Getirme Duası

Duha Suresi

Kaybolan eşyayı geri getirmek için okunacak dua, Duha Suresi’nin faziletinden yararlanılır. Duhan Suresi, kaybolan eşyaların bulunması için sıklıkla okunan bir duadır.

“Kim ki, sabah namazı (güneş doğarken) ve akşam namazı ( güneş batarken) Duha Suresini yedi kere okursa, hiç bir şeyi kaybomaz.  Hiç bir eşyası çalınmaz.”

“Kimin bir eşyası kaybolursa yedi kere Duhan Suresini okumalı.  Allah’ın (c.c) izni ile kaybolan eşya ortaya çıkar ve bulunur.”

“Çalınmış veya kaybolmuş eşyanın bulunması, ortaya çıkması için 41 defa Duhan Suresi okunur.”

Duhan Suresi, Kuran-ı Kerim de  30. cüzde, 93. sıradadır. Dua, ismini 1. ayette geçen “Ed’Duha” sözcüğünden almıştır. “Ed’Duha” kuşluk vakti anlamına gelmektedir.

DUHA SURESİ OKUNUŞU

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- Vedduha

2- Velleyli iza seca

3- Ma vedde’ake rabbüke ve ma kala

4- Ve lel’ahıretü hayrün leke minel’ula

5- Ve lesevfe yu’tıyke rabbüke feterda

6- Elem yecidke yetiymen feava

7- Ve vecedeke dallen feheda

8- Ve vecedeke ‘ailen feağna

9- Feemmel yetiyme fela tekhar

10- Ve emmessaile fela tenher

11- Ve emma binı’meti rabbike fehaddis

DUHA SURESİ TÜRKÇE MEALİ

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

1- Andolsun kuşluk vaktine

2- ve dindiği zaman o geceye ki,

3- Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı!

4- Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır.

5- ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın!

6- O, seni bir yetim iken barındırmadı mı?

7- Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı?

8- Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi?

9- Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)!

10- El açıp isteyeni de azarlama!

11- Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!

Yasin Suresi

“Her şeyin bir kalbi vardır. Kur’ân’ın kalbi de Yâsin’dir. Kim Yâsin’i okursa, Allah onun okumasına, Kur’ân’ı on kere okumuş gibi sevap yazar.” (Tirmizî, Fedâilu’l-Kur’n, 7; Dârimî, Fedâilu’l-Kur’ân, 21)

Bu kadar kıymetli olan Yasin Suresi, kayıp eşyaların bulunması, çalınan eşyaların geri gelmesi niyetiyle de okunur.

Bir eşyasını kaybeden kimse, kayıp eşyasını bulmak niyetiyle Yasin Suresini okur ise, Allah’ın (c.c)  izniyle kayıp eşyasını bulur, çalınmış eşyası geri gelir.

Fatiha Suresi

Kaybolan, çalınan eşyayı bulmak için okunacak dualardan biri de Fatiha Suresidir.

Kaybolan veya çalınan eşyayı bulmak niyetiyle 7 defa Fatiha Suresi okunur. Kayıp veya çalınan eşya bulunana kadar okumaya devam edilir.

Kaybolan Eşyayı Bulmak İçin Okunan Esmalar

Kaybolan veya çalınan eşyaları bulmak için Allah’ın (c.c) isimleri de vesile edilerek dua edilebilir.

Kaybolan, çalınan eşyaların bulunması için okunacak esmalar şunlardır:

El-Vacid

El-Vacid; “fakirlik ve zarurete düşmeyen herzaman zengin olan, istediğini bulan. Kerem ve cömertliği sonsuz.  Kadri yüce, şanı yüce” anlamındadır. El-Vacid esması, kayıp veya çalınmış eşya için okunabilir. bu esma kaybolan veya çalınan eşya bulunana kadar hergün, 196 defa okunmalıdır.

Ya Hafıyz

Bir eşyası veya yakını kaybolan kişi her gün “Ya Hafıyz” esmasını 119 defa söylemelidir. Ardından;

“Ya buneyye inneha in teku miskale habbetin min hardalin fe tekun fi sahretin ev fis semavati ev fil ardı ye’ti bihallah, innellahe latifun habir.”  (Lokman Suresi, 16. ayet) ayetini 119 defa okumalıdır. 

“Ya buneyye inneha in teku miskale habbetin min hardalin fe tekun fi sahretin ev fis semavati ev fil ardı ye’ti bihallah, innellahe latifun habir.”  (Lokman Suresi, 16. ayet) 

“Evlâdım! Yaptığın iyilik veya kötülük hardal tanesi ağırlığında bile olsa, bir kayanın içinde saklı da olsa, göklerin veya yerin herhangi bir noktasında bile bulunsa, Allah onu çıkarıp âhirette karşına getirir. Çünkü Allah her şeyi bütün incelikleriyle bilir, her şeyden hakkıyla haberdardır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu