Sağlık

Karbonat

Karbonat , yemeklerde, tatlılarda, tuzlu larda, cilt bakımında hatta temizlikte kullandığımız günlük yaşantıyı kolaylaştıran bir maddedir. Peki yaşantımızın bu kadar içinde olan karbonat nedir? Karbonatın faydaları nelerdir? Nerelerde kullanılır? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Karbonat Nedir?

Karbonat, türlü asitlerin bazlarla birleşimi neticesinde oluşan tuzlara verilen isimdir.  Zengin minerallerden oluşur, oksijen elementleri içerir. Karbonat, antik çağlardan günümüze kadar tüm uygarlıklar tarafından kullanılmıştır. İleri derecede mikrobiyal çözünürlüğü vardır, bu özelliği sayesinde cilde oluşan toksinleri temizleme de etkilidir. Ayrıca ağız ve diş bakımında da oldukça etkilidir. İnsanlık tarihinde alternatif tıp olarak kullanılan karbonatın, saf olarak kullanılması önerilmez. Suda çözülerek veya başka maddelerle karıştırarak kullanılması tavsiye edilir.  Kişisel bakımdan, temizliğe kadar birçok alanda kullanılan karbonatın faydaları saymakla bitmiyor.

Karbonatın Faydaları Nelerdir?

Karbonat ağız sağlığı için oldukça faydalıdır. Karbonatlı su ile yapılan gargara sayesinde, ağız temizliği sağlanmış olur.

Karbonat diş beyazlatmada da oldukça etkilidir. 2 adet doğal çilek ezilir ve üzerine bir yemek kaşığı karbonat eklenir. İyice karıştırılır. Bu karışımla günde iki defa dişler fırçalanır. Bu sayede diş üzerinde oluşan tartar temizlenir. Dişlerin zarar görmesini engeller. Diş minesine zarar vermez, diş etlerini korur.

Ter kokusunu engeller

Karbonat ve limon karışımı koltuk altına uygulandığı zaman ter kokusunu önler. Ayrıca koltuk altında oluşan kararmaları engeller.

Yüksek ateşi düşürür

Yüksek ateş sonucu sinir hücreleri ağır zarar görebilir. Hastalıklarda karşımıza çıkan yüksek ateş yüzünden beyin sağlığı olumsuz etkilenebilir. Karbonatlı su sayesinde yüksek ateşi düşürmek daha kolay olur.

Bir miktar ılık suyun içine 2 yemek kaşığı karbonat eklenir.Temiz bir havlu veya bez karbonatlı suya batırılır ve koltuk altı, ense, göğüs bölgelerine  karbonatlı su ile ıslanmış havlu konur. Bu şekilde yüksek ateşin düşmesi sağlanır.

Gaz ve hazımsızlık sorununu giderir

Yemek sonrasında oluşan gaz ve hazımsızlık sorununu karbonatlı su ile önleyebilirsiniz. Bir su bardağı suya, 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı bal karıştırarak hazımsızlık ve gaz sorununu çözebilirsiniz. Ayrıca bu karışım sayesinde sindirim sorununuz önlendiği gibi, vücuttan toksin atarak bağışıklık sistemini de güçlendirmiş olursunuz.

Kepek sorununu çözer

Durulama suyuna ekleyeceğiniz karbonat ve elma sirkesi sayesinde kepek sorunundan kurtulursunuz. Ayrıca saç derisini temizler.

Ev temizliğinde karbonat iyi bir yardımcıdır

Özellikle musluklarda oluşan su ve kireç lekelerini karbonatın sayesinde yok edersiniz. Banyo ve duşakabin temizliği içinde ideal bir temizlik ürünüdür. Ev temizliğinde elma sirkesi veya beyaz sirke ile beraber kullanıldığında daha etkili sonuçlar doğuru. 1 su bardağı elma sirkesi veya beyaz sirkenin içine 1 yemek kaşığı karbonatı ekleyin, bu karışımı temizlik yapacağınız bölgelerde kullanabilirsiniz.

Ayak bakımında etkilidir

Özellikle bütün gün ayakkabı içinde kalan ayaklarda koku olur ve ciltte hasar oluşur. Bu gibi şikayetlerden karbonatlı su  sayesinde kurtulabilirsiniz. Bir kovaya sıcağa yakın su ekleyin. Bu su içine 2 yemek kaşığı karbonatı ilave edin. Ayaklarınızı bu suda yarım saate yakın bekletin. Bu şekilde ayak kokusunun önüne geçer ve ciltte oluşan bakterilerden kurtulursunuz.

Vücuttan ödem atar

Karbonatlı su vücudun asit dengesini düzenler. Bu özelliği sayesinde vücutta oluşan ödem atılır.  Aynı zamanda hücre hasarını önler ve kanser riskini azaltır.

Karbonatlı su, vücudun pH dengesini düzenler

pH dengesinin bozulması özellile cilt sağlığını olumsuz etkiler. Bunun yanında böbrek üstü bezleri sağlıklı çalışmaz. Günlük tüketilmesi gereken 2,5 litre suyun içine bir miktar karbonatı ekleyerek bu sıkıntılardan korunmuş oluruz.

Karbonat, cilt sağlığı ve cilt bakımı için oldukça önemli bir yere sahiptir. Karbonatla yapacağınız maske sayesinde cilt bakımını yapabilirsiniz, sivilce ve siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır?

Genelde evlerde bulunan karbonatda, düzenli kullanıldığında cilde peeling etkisi yapar. Cildi yağdan ve ölü hücrelerden arındırır, sivilce ve siyah nokta oluşmasını önler.

karbonat ve su maskesi

Malzemeler

1 yemek kaşığı su

1 tatlı kaşığı karbonat

Yapılışı

1 yemek kaşığı ılık su ile, 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırılır. Bu karışım cilde dairesel hareketlerle uygulanır. 15 dakika ciltte bekletilir, sonrasında soğuk su ile yıkanır.

Karbonatlı su maskesi sayesinde cilt  fazla yağ ve kirden temizlenir.

Karbonat Maskesi

Maya ve karbonat maskesi

Bu maske cilt lekelerini gidermede etkilidir.

Malzemeler

1 çay kaşığı maya

1 çay kaşığı karbonat

1 tatlı kaşığı su

Yapılışı

Bir çay kaşığı karbonatı, bir çay kaşığı mayayı bir tatlı kaşığı su ile karıştırılır. Elde edilen larışın cilt lekelerinin üstüne sürülür, 15 dakika bekletilir. 15 dakika sonra ılık suyla cilt temizlenir

Karbonatlı maske ile peeleng

Malzemeler

1 yemek kaşığı yoğurt( evde mayalanan yoğurt daha iyi sonuç verir)

2 çay kaşığı karbonat

2 çay kaşığı zeytinyağ

5 damla limon suyu

Yapılışı

Tüm malzemeler karıştırılır. Hazırlanan karışım nazikçe cilde uygulanır. 15 dakika bekletilir. 15 dakika sonra cilt ılık su ile temizlenir.

Limonlu karbonat maskesi

Bu karbonatlı maske ile, cildi ölü hücrelerden temizler, cilt tonunu açarsınız.

Malzemeler

1 yemek kaşığı esmer şeker

1 yemek kaşığı karbonat

10 damla limon suyu

Yapılışı

Tüm malzemeleri karıştırın. Hazırlanan limonlu karbonatın maskesini cilde uygulayın. 15 dakika ciltte bekletin. 15 dakika sonra ılık su ile cildi temizleyin.

İngiliz karbonatı nedir?

İngiliz karbonatı aslında “sodyum bikarbonat” olarak bilinen maddedir.Alkali beslenme ile gündeme gelen ingiliz karbonatı, çoğunlukla alkali su hazırlamada kullanılıyor. Zayıflama programlarında da adından söz edilen ingiliz karbonatı, alkali su etkisiyle zayıflatığı düşünülüyor.

Alkali Su Nedir?

Satın alınan suların paketlerinde olan etiketlerde pH değeri yazar. pH değeri suyun içerisinde bulunan hidrojen miktarını gösterir. Suyun içinde hidrojen miktarı ne kadar  çok ise pH değeri o kadar fazla olur. pH oranı yüksek olan su bazik değeri yüksek su demektir.

pH oranı 7’nin üstünde olan su alkali sudur, ve onun bazik olduğunu gösterir. pH değeri 7’nin altında olan su ise asidik sudur. pH oranı 7 olan su ise nötr sudur.

Alkali Su Nasıl Yapılır?

Suyun alkali su haline gelmesi için birkaç yöntem vardır. 

Limonla alkali su yapımı

1 adet limonu dilimleyerek 2 litre suyun içine atın ve 8 saate yakın bekletin. Ardından 1 çay kaşığı deniz tuzu ekleyin ve karıştırın. Bu yöntemle suyunuzun pH oranı yükselir ve alkali su elde etmiş olursunuz.

Karbonat ile alkali su yapımı

1.5 litre suyun içine 1 çay kaşığı karbonatıda ekleyin ve karıştırın. Karbonatlı suyu 1-2 saat bekletin. Alkali suyunuz hazır.

Alkali Suyun Faydaları Nelerdir?

Alkali su bazik yapıda olan sudur. Bu özelliği sayesinde vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar. Ayrıca vücudun temizlenmesine yardımcı olur. Sindirim sistemine destek verir, daha hızlı ve düzenli çalışmasını sağlar. Cildi besler, canlandırır, yaşlanmayı geciktirir. Hücre yenilenmesini hızlandırır. pH dengesi sayesinde bağışıklık sistemini kolaylaştırır. Vücuttan ödem atılmasını sağlar.

Alkali Su Zayıflatır mı?

Son günlerde sıkça gündeme gelen alkali su ile zayıflama konusu birçok kişi tarafından merak edilmekte. “Alkali su zayıflatır mı?” sorusunun cevabı ise, alkali suyun tek başına zayıflatmadığıdır. Evet alkali su tek başına zayıflatmaz.  Ancak vücuttan toksin atarak ve ödem oluşmasını önleyerek zayıflamaya yardımcı olur. Aynı zamanda sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayarak ta kilo vermeyi kolaylaştırır. Düzenli,sağlıklı beslenme ve sporun yanında, alkali su zayıflamaya destek olur.

Karbonat İle Zayıflama Kürleri

Karbonat tek başına zayıflatmaz, ancak sağlıklı beslenme ve düzenli spor ile zayıflamaya yardımcı olur.

Limon, greyfurt, karbonatın karışımı

Malzemeler

Yarım limon veya greyfurt suyu

Yarım çay kaşığı karbonat

1 su bardağı su

Yapılışı

1 bardak suyun içine karbonatı ekleyin ve iyice karıştırın, daha sonra yarım limon veya karbonat suyunu ekleyin. Bu karışımı kahvaltıdan 20 dakika önce için.

Elma sirkesi ve karbonat

Malzemeler

1 çorba kaşığı elma sirkesi

Yarım çay kaşığı karbonat

1 su bardağı su

Yapılışı

Tüm malzemeler karıştırılır. Bu karışım sabah aç karnına içilir.

Karbonatın Zararları Nelerdir?

Karbonatın, yüz ve cilt için kullanıldığında herhangi bir olumsuz etki oluşturduğuna rastlanmamıştır. Ancak besin olarak dikkatli tüketmek gerekir.

Karbonat tüketimi fazla olduğunda;

  • Karbonatın vücudun asit- baz dengesini bozarak bulantı, kusma ve karın ağrısına neden olabilir.
  • Karbonat sodyum açısından zengindir. Fazla miktarda karbonatın tüketimi kan basıncını artırabilir, vücuda ödem yapabilir.
  • Fazla oranda tüketilen karbonatın potasyum eksikliğine neden olabilir.
  • Karaciğer sorunları, böbrek hastaları, tansiyon sorunları olanlar karbonat tüketmekten kaçınılmalıdır.
  • Hamile ve emziren kadınlar doktora danışmadan karbonat kullanmamalıdır.
  • 6 yaş altından küçük çocuklar karbonat tüketmemelidir.
  • Reçeteli ilaç kullanımında doktora danışmadan karbonat kullanılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu