Din

Kaf Ha Ayn Sad Ne Demek? Faziletleri Nelerdir?

Meryem suresinin başlangıcı olan  “Kâf, Hâ, Yâ, Ayn, Sâd.” ayeti hurufu mukatta ayetleridir. Mukatta ayetleri Kuran-ı Kerim’in sırrı, şifresi olarak tanımlanır.  

 Kâf, Hâ, Yâ, Ayn, Sâd Ne Demek?

 “Kâf, Hâ, Yâ, Ayn, Sâd.” hurufu mukatta olarak bilinen, ancak manası, anlamı bilinmeyen ayetlerdir. Kuran- Kerim’de 29 sure hurufu mukatta ayetleri ile başlar.  Hurufu mukatta ayetlerinin anlamı bilinmesi de bu ayetler Kuran-ı  Kerim’in şifresi, sırrı olarak tanımlanır. Bazı din alimleri bu ayetlerin sırrını sadece Allahu teala’nın (c.c) bilebileceğini düşünmektedir. Din alimleri arasındaki genel görüş ise bu harflerin Allah’ın isimlerine delalet ettiği yöndedir.

Meryem suresinde geçen  “Kâf” harfinin “Kafi” ismine  “Hâ” harfi Hadi ismine,  “Yâ” harfi Veli,  “Ayn” harfi Alim,  “Sâd.”  ise Sadık ismine işaret ettiği düşünülür. Bazı din alimleri ise bu harflerin hazreti Hüseyin’in şehit edildiği kerbela olayını anlattığı düşünmektedir.

Bu düşünceye göre  “Kâf” harfi kerbela,  “Hâ” harfi helak, “Yâ” harfi Yezit, “Ayn” harfi ataş, “Sâd.” harfi ise sabır kelimelerine dalettir.

 Kâf, Hâ, Yâ, Ayn, Sâd Faziletleri

Kâf, Hâ, Yâ, Ayn, Sâd” harfleri Meryem suresinin ilk ayetinde yer alır. Bu ayet her türlü sıkıntı karşısında sayısızca okunabilir.

Sevilen ve saygı duyulan biri olmak için 25 defa  Kâf, Hâ, Yâ, Ayn, Sâd okunur.

Bu ayet şifa niyetiyle hastalıklardan kurtulmak için okunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu