Haber

Son dakika…İran sınır kapısı kapatıldı!

Komşu ülke İran’da corona virüsü(covit 19) nedeniyle ölüm sayısı artmaya devam ediyor. İran’da ölen kişi sayısı 8’e yükselmesi sonucu Türkiye sınırını kapattı.

Çin’de başlayan ve tüm dünyayı etkilemeye başlayan corona virüsü( covid19) sınırımıza kadar dayandı. Sınır komşumuz İran’da 8 kişinin yaşamını yitirmesi sonucu, İran sınır kapıları kapatıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamada bulundu, açıklamada;

“ 32 ülkede toplam corona virüsü vakası 80 bine yaklaştı. Salgını ülkemizden uzak tutmayı başardık. Hastalığın İran’da görülmesi bizler için alarm anlamına geliyor. Bizzat İran Sağlık Bakanı’yla görüştüğümüzü söylemiştim.

Bilim kurulu’nun önerisiyle, tasviye kararları kapsamında sınır hareketliliğinin azaltılması noktasında, ilave tedbirlere ihtiyaç duyuldu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın konuyu yakından takip etmektedir. Bugün itibariyle İran’da vaka sayısı 43, ölü sayısı 8 olarak tespit edildi. İran’da üç sınır kapımız bulunuyor. Ayrıca Iğdır’da Nahcıvan’la Dilucu sınır kapısı bulunuyor. Tedbir amaçlı olarak tüm sınır kapıları geçici olarak kapatıldı.”

Uçuşlar Tek Taraflı Durduruldu

Bakan Koca’nın açıklamasında şu bilgilerde bulunuyordu;

“ Kara ve demiryolu geçişleri saat 17.00, tüm uçuşlar ise tek taraflı ve geçici olarak saat 20.00 itibariyle durduruldu.

Dışişleri Milli Savunma, İçişleri, Ulaştırma, Ticaret ile ilgili bakanlıklarımızla koordinasyon halindeyiz. Kararlar tüm valiliklere bildirilmiş oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu