Genel

Independenta Tanker Kazası

İstanbul Boğazındaki Korkunç kaza

Son günlerin gündem konusu olan Independenta faciası nedir? Facia nasıl olmuştur?

Bu soruların cevabı yazımızda.

INDEPENDENTA

1979 yılında Kasım ayında sabaha karşı,İstanbul Boğazı büyük bir faciaya tanıklık etti.

Rumen bandralı, zamanının en büyük üçüncü gemisi, Independenta isimli petrol yüklü tanker, Evriali isimli Yunan bandralı kuru yük gemisiyle korkunç şekilde çarpıştı.

İstanbul o sabaha korkunç  kazayla uyandı, İlk başta terör saldırısı zannedilen  korkunç kaza, boğazın Marmara Denizi’ne çıkan Haydarpaşa  açıklarında meydana geldi.

Korkunç kazanın etkisiyle, boğaza yakın evlerin camlar kırılmış, evler hasar görmüştü.

Libya’dan aldığı 95 bin ton ham petrolü Romanya’ya götürmek için yola çıkan Independenta, İstanbul Boğazı’na geldiğinde, Karadeniz yönünden gelen kuru yük dolu Yunan bandralı “Evriyali” gemisiyle çarpıştı. Çarpışma bakırköyden, Pendiğe kadar hissedilecek kadar şiddetli olmuştu. İki geminin çarpışması sonucu, Independenta adlı tanker 27 gün boyunca yanmış, alevler söndürülememişti.  27 gün süren tanker yangınının, dumanı İstanbullulara tehdit oluşturur hale gelmişti.

Korkusuz Korkak Filminden bir sahne arka tarafa dikkat…

Ayrıca, çarpışma esnasında İstanbul Boğazına 70 bin ton ham petrol karışmıştı.Tankerden denize karışan ham petrolün, daha fazla çevreye yayılmasını önlemek için ABD’den 1 km. uzunluğunda bariyer getirildi ve yerleştirildi. Denize karışan ham petrol, deniz canlıları için büyük felaket olduğu gibi, yangından çıkan duman da hava da felaket oluşturuyordu.

Çarpışma o kadar şiddetli olmuştu ki, kazanın olduğu Haydarpaşa’dan kilometrelerce uzakta olan Zeytinburnu sahiline petrole bulanmış cesetler savrulmuştu. Üstelik bu cesetler, akıntıyla değil, çarpışmanın şiddetiyle  o taraflara gelmişti.

Yine Moda etrafında da, çarpışmanın şiddetiyle savrulan cesetler bulunmuştu.

Kazanın meydana gelmesiyle söndürme gemileri iş başına koyulmuştu. Söndürme gemileri yangını söndürmeye çalışırken, diğer yandan hala yangın sürdüğü için tankere fazla yaklaşamıyorlardı. 5 gün boyunca süren yangın söndürme çalışmaları sonuç vermemişti. Tüm çalışmalara rağmen tankerin alev alev yanması aslında bir hata sonucu olduğu ortaya çıkmıştı. Söndürme gemileri, yangını söndürmek için, denizden aldıkları suyu kullanıyorlardı. Ancak, tankerde olan ham petrol denize karıştığı için, aslında yanan tankere tekrar petrol boşaltıyorlardı.

Gemilerde Kılavuz Kaptan Yoktu

Kaza sonrası bilirkişi raporunda , Yunan bandrolü geminin “büyük kusurlu bulunduğu” bildirildi. Romen bandrolü tanker Independenta ise “ az kusur” olduğu belirtildi.

Ayrıca iki gemininde kılavuz kaptan kullanmadığı ortaya çıktı.

Bu büyük facia sonrasında, İstanbul Boğazı’nda yaşayan canlıların % 96’sı ölmüştü. Uzun süre İstanbul’da balık tüketilmedi.

43 Kişi Hayatını Kaybetti

 43 kişi de hayatını kaybetmişti, Independenta tankerinin kaptanı ve birkaç mürettebat  bu faciadan ufak yaralarla kurtulmuştu.

1979 ‘da Aralık ayında ikinci patlama oldu. Zaman zaman gerçekleşen patlamalar yüzünden, enkaz söndürme ve enkaz kaldırma işlemlerinde aksamalar oldu

Independenta Tankerinin Enkazı Ne Oldu?

1979 ‘da Aralık ayında ikinci patlama oldu. Zaman zaman gerçekleşen patlamalar yüzünden, enkaz söndürme ve enkaz kaldırma işlemlerinde aksamalar oldu

Tankerin enkazı 14 yıl süresince yandığı yerde batık olarak kaldı. 

En sonunda bir iş adamı, Independentayı satın aldı ve Tuzla tersanesine götürdü.

Tuzla tersanesinde kaynakla yapılan söküm sırasında bir patlama daha oldu. Patlamanın sebebi, tankerin içinde kalan petrol atıkları olduğu anlaşıldı. Tersanede yaşanan patlamada can kaybı olmadan atlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu