Din

Huruf-u Mukatta Nedir, Faziletleri Nelerdir?

Huruf-u mukatta, harf sözcüğünün çoğulu olan huruf ile “ayrılmış, kesilmiş, benzeri olmayan” manasında olan mukatta sözcüğünün birleşmesiyle ortaya çıkan tamlamadır. 

Kuran-ı Kerim’in yirmi dokuz suresinin başında bulunan huruf-u mukatta nedir, faziletleri nelerdir? Huruf-u mukatta kaç yerde var? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Hurf-u Mukatta Nedir?

Huruf-u mukatta; Kuran-ı Kerim’de yirmi dokuz surenin başlangıcında bulunan ve isimleriyle telaffuz edilen Arap harflerinin ortak ismidir. Arap alfabesindeki on dört harften oluşur ancak tekrarlarıyla beraber tirmi dokuz üniteden oluşur ve yirmi dokuz sure huruf-u mukatta ile başlar.

Bu harfler Kuran-ı Kerim’in sırrı olarak da tanımlanır.

Huruf-u Mukatta Harfleri

Huruf-u mukatta; benzeri olmayan harfler anlamına da gelir. Kuran-ı Kerim’de huruf-u mukatta ile başlayan sureler şunlardır:

 Meryem suresi, Kasas suresi, Lokman suresi, secde suresi, Sad Suresi, Yasin suresi, Bakara, Al-i İmran, Ankebut suresi, Bud, Yusuf, A’raf suresi, Şuara, Şura, Rad, Kalem, Neml suresi, Taha suresi, Ahkaf, Casiye, Duhan, Zuhruf suresi.

1المBakara, Al-i İmran ve Ankebût, Rum
2الرHud, Yusuf
3اَلمصA’raf
4كَهيعصMeryem
5طسمKasas ve Şuarâ
6يسYasîn
7عسقŞûra
8المرRad
9قKaf
10حمAhkaf, Casiye, Duhan, Zuhruf, Şura
11طهTâhâ
12صSad
13طسNeml
14نKalem

Huruf-u  Mukatta Faziletleri

Kuran-ı Kerim’in sırrı, mucizesi olarak tanımlanan huruf-u mukatta tam bir koruyucu duadır. Bu harfleri okumak, yazarak üzerinde taşımak kişiyi her türlü kötülükten, sıkıntıdan Allah’ın ( celle celalühü) izni ile korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu