Haber

Hanta Virüsü Nedir?

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsünden sonra, Çin’de korkutan bir haber daha geldi.  Çin’in yerel medyası, Yunnan eyaletinde yaşayan bir kişinin otobüste hanta virüsü sebebiyle yaşamını yitirdiği haberini yazdı.

Çin’in Yunnan eyaletinde yaşayan bir kişi (32) otobüste yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren kişide hanta virüsü tespit edildi. Yaşamını yitiren kişinin bulunduğu otobüsde olan 32 yolcu da karantinaya alındı. 

Hanta virüsü Nedir?

Hanta virüsü, genellikle kemirgenlerde olan bir virüs ailesidir.  Fareler veya fare idrarı, tükürüğü veya dışkısına temasla insanlara bulaşır. “Hantavirüs Akciğer Sendromu”(HPS)  olarak bilenen bir hastalığa yol açar.

Hanta virüsünün belirtileri

Hanta virüsü gribe benzeyen belirtiler gösterir. Hastalık bulaşan kişilerde ateş, titreme, böbreklerde işlev bozukluğu, baş ağrısı, kas ağrısı, kollarda ağrı, bel ağrısı, bulantı, kusma,ishal, geçici olarak görme bozukluğu, öksürük, solunum sorunları, deri veya ciltte kanama gibi belirtiler gösteriyor. Nadiren de tansiyon düşmesi, akut şok, damarlarda sızıntı ve akut böbrek yetmezliğine neden oluyor.  Uzmanlar, hastalıktan ölüm oranının yüzde 38 olduğunu belirtiyor.

Hanta virüsü insandan insana bulaşır mı?

 Hanta virüsü hava yoluyla bulaşmaz. Kemirgenlerin idrarı, tükürüğü veya dışkısıyla temas eden insana bulaşan bu virüs, insandan insana bulaşmaz,  bu sebeple salgın tehlikesi yaratmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu