Din

Hacet Duası

Mübin duası

Mübin duası,en güzel hacet dualarından biridir.  Hacet, istek ve dileklerde herhangibir sıkıntıdan beladan kurtulmak, zora giren işlerin kolaylaşması her türlü sıkıntıdan kurtulmak niyetiyle okunur.

 MÜBİNLİ YASİN DUASI NASIL OKUNUR?

 Yasin-i Şerif herhangi bir dilek için okunuyorsa, “mübin duası” Yasin-i Şerif ile beraber okunur. 

 Yasin-i Şerifin 7 ayetinin sonunda “Mübin”  kelimesi vardır. Yasin suresinde 12, 17, 24, 47, 60, 69, 77’inci ayetlerinin sonunda “Mübin” kelimesi geçer. “Mübin” ile biten ayetlerin sonunda “Mübin duası” okunur.

Her “Mübin” kelimesinde bir, üç, beş veya yedi kere okunur. “Mübin duası” Yasin bitince de okumakta yarar vardır.

Ayrıca “Mübin duası” tek başınada dua olarak okumakta fayda ve yarar vardır.

DÖNMELİ YASİN NEDİR?

“Mübinli Yasin” Duası okunuşunun farklı bir çeşidi olarakta halk arasında bilinen adıyla “Dönmeli Yasin”dir. Bu usulde diğerinden farkı yasini şerif okunurken birinci “Mübinli” ayete gelindiğinde yasini şerife tekrar baştan başlanır, ikinci “Mübine” kadar okunur, ikinci “Mübine” gelindiğinde yasini şerif tekrar baştan başlanır. bu usul yedinci “Mübine” kadar devam eder. Yedinci “Mübin” ayetine gelindiğinde , duası okunur fakat yasini şerif baştan okunmaz.

MÜBİN DUASI

“Sübhanel’ müneffisi an külli medyun. Sübhanel’müneffisi an külli mahzun. sübhanel’muhallisi an külli mescun. Sübhanel’alimi bikulli meknun. Sübhane men ceale hazainehu beynel’kafi ven’nun. Sübhane men iza erade  Şey’en en yekule lehü kün feyekün. Fesubhanel’lezi biyedihi melekütü külli şey’in ve ileyhi turceun. Ya müferricu ferric anni, hemmi ve gammi fercen acilen gayre acilin. Birahmetike ya erhamerrahimin. Ve sallalahü ala seyyidina Muhammedin ve alihi ve sahbihi ecmain”.

MÜBİN DUASI MANASI

“Bütün borçlu kullarını borç sıkıntısından kurtaran yüce Rabbim,seni tesbih ederim. Bütün kederli, üzüntülü kullarına ferahlık veren, üzüntü ve kederlerini gideren yüce Rabbim, seni noksanlıklardan tenzih eder, tesbih ederim. Her tutukluyu, bütün kapıların yüzüne kapanmış, çaresiz kalmışları kurtaran, selamete kavuşturan yüce Rabbim, seni tesbih ederim. Her gizliyi bilen yüce Rabbim, seni tesbih ederim. Bütün hazinelerini “Kün” emri olan”Kef ile nun” arasında gizleyen yüce Rabbim, seni tespih ederim. Bir şeyin olmasını dilediği zaman, o şeyin” kün emriyle” hemen olması sağlayan yüce Rabbim, seni tesbih ederim. Her şeyin mülkü, tasarrufu kendi kudret elinde bulunan yüce Rabbimi tesbih ederim. Herşey ve hepimiz O’na döndürülecektir.

Ey sıkıntıları gideren rabbim! Benim elem ve kederimi, sıkıntı ve üzüntümü acele olarak gider, ey Rahmeti bol Rabbim, efendimiz Hazret-i Muhammed’e  ve ashabına rahmet eyle” demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu