YemekSağlık

Fındığın faydaları nelerdir? Fındık reçeli nasıl olur?

Tatlıların vazgeçilmezi, çay saatlerinin baş tacı, enerji deposu, şifa kaynağı olan fındık. Karadeniz’in gözbebeği olan fındık, besin değerleri bakımından oldukça zengindir. Beyin sağlığından, kemik sağlığına kadar faydaları saymakla bitmez. Peki, bu kadar kıymetli besin kaynağı olan fındığın faydaları nelerdir? Fındık reçeli nasıl yapılır? Merak edilenleri sizler için derledik…

Fındık Reçeli

Fındık

Karadeniz bölgesinin özellikle Giresun ve Ordu İllerinde yetişen fındık “huş ağacı” yada Betulaceae ailesinin bir üyesidir. Fındık, fındık ağacının sert kabuğunun içine olan meyvesidir. Bilimsel adı Corylus avellana olarak bilinir. İçinde yüksek oranda sağlıklı yağlar ve nişasta barındırır.

Fındık Ne Zaman Toplanır?

Özellikle Karadenizin kıymetlisi olan fındık, Ağustos ayının ilk günleriyle toplanmaya başlar ve hasat ay sonuna kadar devam eder. Fındık bahçesi sahipleri, bahçelerinin durumuna göre daldan veya yerden toplar. Yerden toplama işleminde, fındığın güzelce olgunlaşması beklenir ve fındık dalları sallanarak fındıkların yere dökülmesi sağlanır. Fındık toplama  zamanı özellikle Karadenizliler için tüm ailenin işbirliği yaptığı, hummalı bir çalışma gerektiren bir zaman dilimidir. 7’den 70’e tüm aile fertleri fındık bahçesine gider ve fındık toplar.

Karadenizliler için fındık zamanının önemi “ İmkan olsa da ölüleri bile mezardan kaldırsak, bahçeye götürsek” sözünden anlaşılabilir.

Fındıklar toplandıktan sonra, yeşil olan dış kısmı( gavsak) kahverengiye dönene kadar açık havada bekletilir. Daha sonra patos denilen makinelerle fındıklar dış katmanı olan gavsaktan ayrılır ve kabuklu meyvesi ortaya çıkar.

Dış kabuğundan ayrılan fındık güneş altında kuruyuncaya kadar bekletilir. Bu işlem Karadeniz’in hava koşullarına göre 10-20 gün arası değişir.

Fındık Nerede Yetişir?

Ülkemiz iki bin yıldan uzun süredir fındık bahçelerine ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemizde yetişen fındığın büyük bölümü Karadeniz’de yetişir. Türkiye dünyada üretimin %75’ne sahiptir. İhracatın da %70-75’ni fındık oluşturur.

Fındık ülkemizde; Giresun, Ordu, Rize, Trabzon, Artvin, Samsun, Sinop, Bolu, Sakarya, Zonguldak, Düzce, Kocaeli’nde yetişir.

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Kalp sağlığını korur

Fındık içinde bir çok vitamin ve mineral barındırır. Aynı zamanda mükemmel bir lif kaynağıdır. Bu özellikleri sayesinde LDL( kötü kolesterol) düşürür HDL ( iyi kolesterol) yükseltir. Böylelikle kalp sağlığını korumada etkili olur.

Şeker hastaları

İçinde barındırdığı magnezyum, potasyum ve fosfor diyabetin önlenmesinde önemli rol oynar.  Yine bu değerleri sayesinde iyi kolesterolü destekler, kötü kolesterolü düşürür.

Kanseri önler

Fındık aynı zamanda antioksidan dır. Bu özelliği sayesinde akciğer, meme, prostat kanseri ihtimalini düşürür. Bunda içinde barındırdığı E vitamininin rolü de önemlidir. 

Ayrıca, tiamin, selenyum zengini olan fındık güçlü bir bağışıklık sistemi sağlar  ve kanser hücresi oluşmasını önler.

Beyin dostu

Fındık, hücre rejenerasyonuna faydalı olan ve sağlıklı beyin fonksiyonlarını koruyan iyi yağlar, protein, ve amino asitler içerir. Ayrıca barındırdığı E vitamini, K vitamini, tiamin, ve selenyum sayesinde beyin sağlığını korur ve alzheimer gibi hastalıklardan korur.

Zayıflama

Fazla kilo( obezite) son yılların sık rastlanan hastalıkları arasındadır. Önemli sağlık sorunlarına yol açar. Fındığın içinde olan sağlıklı yağlar ve diyet lifleri aşırı yeme isteğini önler. Ara öğün için ideal bir besin olmasını sağlar. Ayrıca enerji vererek yorgunluk ve halsizliği önler.

Kemik sağlığı

Kemik yoğunluğunda azalma eklem ağrısı gibi önemli hastalıklara neden olabilir. Fındığın içinde yer alan kalsiyum, magnezyum ve potasyum kemik yoğunluğunun korunmasını sağlar. Barındırdığı manganez ise daha kuvvetli kemiklere sahip olmayı destekler. Kadınlarda daha sık görülen kemik erimesi riskini de azaltır.

Kas sağlığı

Magnezyum, K vitamini, kalsiyum kas sağlığı için gereken başlıca vitamin ve mineraller dir.

Bu değerler  kasları rahatlatır ve kas ağrısını önler. Ayrıca protein sayesinde de  kas sağlığını korumada yardımcıdır.

Sinir sistemi

Fındık, vücutta bulunan sinir ağları için gerekli olan miyelin üretilmesini sağlar.

Cilt sağlığı

Fındık içerdiği E ve C  vitamini sayesinde cilt sağlığını korur. E ve C vitamini cilt sağlığı için temel vitaminler arasında yer alır. Fındık içeriği sayesinde sağlıklı, pürüzsüz ve parlak bir cilt sağlar.

Kansızlık

Fındık; bakır, folat ve demir kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde kırmızı kan trombositleri üretmeye yardımcı olur. Kansızlık şikayetini giderir.

Fındığın besin değeri

Diyet lifi: 9.7 g

Yağ: 60.75 g

Protein: 15 g

Karbonhidratlar: 16.70 mg

Demir: 4.70 mg

Kalsiyum: 114.0 mg

E vitamini: 15.03 mg

K vitamini: 14.2 mcg

Magnezyum: 6. 175 mg

Bakır: 1. 725 mg

Manganez: 6.175 mg

Potasyum: 680.00 mg

Fosfor: 290.00 mg

Selenyum: 2.4 mcg

Çinko: 2.45 mg

Vitamin: B6 0.563 mg

Fındık Reçeli Nasıl Yapılır?

Bu tarif kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olacak. Ev yapımı, mis gibi fındık reçeli. Sabah kahvaltılarında çocukların bayılacak yiyeceği fındık reçeli tarifi…

Fındık Reçeli Nasıl Yapılır?

Fındık Reçeli

Toplam zaman: 25 dakika

Malzemeler

Yarım kilo kavrulmuş fındık
3 klasik su bardağı su
3 klasik su bardağı şeker 
Yarım limon suyu

Fındık Reçeli Yapımı

Yarım kilo fındığı un haline gelene dek robottan geçirin.

Üç su bardağı su ile üç su bardağı şekeri derin bir tencereye alın.

Şeker eriyip kaynayınca yarım limon suyu eklenir.

Bu halde 5 dakika kaynatılır.

Beş dakika sonra un haline getirdiğimiz fındık eklenir ve karıştırılır.

Bu aşamadan sonra sık sık karıştırın, reçel taşabilir.

Fındık reçeli koyulaşana kadar arada karıştırılarak pişirilir.

Ocaktan indirmeye yakın reçelin yüzeyinde oluşan köpük kaşık yardımıyla toplanır.

Reçel istediğimiz kıvama geldiğinde ocak kapatılır ve reçel kavanozlara alınır.

Bu tariften yarım kiloluk 2 kavanoz fındık reçeli geldi.

Fındık reçeliniz hazır

Afiyet olsun…

Püf Noktası

  • Fındık reçeli yapımında, fındığın un haline gelene dek çekilmesi gerekir.
  • Fındık reçelinin kıvamı biraz koyu olabilir bu sizin tercihinize kalmıştır.
  • Reçel pişerken üzerinde oluşan köpükleri kaşık yardımıyla almak gerekir.
  • Reçel sıcakken kavanozlara alınması gerekir.
  • Fındık reçeli biraz derin bir tencerede pişirilmesi iyi olur, reçelin taşma ihtimaline karşı sık sık karıştırmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu