Haber

Elektrik ve doğalgaz faturalarında yeni dönem

Corona virüsüne karşı alınan önlemler kapsamında elektrik ve doğalgaz faturalarında yeni uygulamaya geçildi. 3 ay süreyle elektrik ve doğalgaz sayaç okuması yapılmayacak. Abonelerin geçmiş o dönemdeki tüketimine göre faturalar gönderilecek.

EPDK’dan yapılan açıklamada, corona virüse karşı önlemler kapsamında salgının yayılması önlemek ve sosyal izolasyonun sağlanması amacıyla bu konuda yetkili uzman kurul tavsiyeleri doğrultusunda sayaç okumalarında yeni düzenleme yapıldığı açıklandı

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Elektrik ve doğalgaz faturalarına ilişkin “Kıyasen Fatura Düzenlenmesi” bütün vatandaşlarımızın sağlığı için hayata geçirilecek olan ve sınırlı süre için uygulanacak olan bir düzenlemedir. Vatandaşımızın aleyhine bir uygulama kesinlikle söz konusu değildir, olamaz ve böyle bir uygulamaya Enerji Piyasa Düzenleme Kurumunun izin vermesi de mümkün değildir.

Kıyasen Fatura düzenlenmesi sadece karantinaya alınan ve idari kararla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ile sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafeyi koruyamayacağı durumlar için geçerli olacak ve yalnız bu durumlar kıyasen fatura yöntemi izlenecektir.”

FATURA TUTARI NASIL AYARLANACAK?

Bu konuda şu açıklamalar yapıldı:

“Kıyasen Fatura uygulaması geçici süre uygulanacaktır. Uygulama sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafeyi koruyamayacağı durumlar için geçerli olacaktır ve yalnız bu durumlar için kıyasen fatura yöntemi izlenecektir.

Bu kapsamda sayaçları okunamayan tüketicilere posta vb. SMS, e- fatura, e-posta vb. yöntemlerle ulaştırılacak faturada, bu faturanın sayacın okunamaması nedeni ile geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapıldığını ve sayacın okunduğu ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltmenin yapılacağını içeren bir bilgilendirme yapılacaktır.

Sadece okuması yapılamayan tüketiciler için okuma yapıldığı tarihte düzeltme/mahsuplaşma işlemi yapılacaktır.

Mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketicinin alacağı oluşması halinde defaten,tüketiciye borç oluşması halinde ise sayacın olunamadığı fatura dönemi kadar taksitlendirme yapılacaktır.

Mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son iki yılı ile ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden,tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması halinde ise emsal tüketim veya tüketici beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacaktır.

Örneğin Mayıs ayı için düzenlenecek fatura 2018 ve 2019 yılı Mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır.

Tüketenlere ilişkin fatura hesaplama yöntemi EPDK tarafından takip edilecek tüketicilerin mağdur edilmesine kesinlikle izin verilmeyecektir.

Tüketicilerimiz kendi fatura ve tüketim miktarlarına ilişkin bilgileri şirketlerin ve kurumumuzun internet sitesinden ya da e-devlet üzerinden kontrol edebilecektir.

Genelge kapsamında faaliyeti durdurulan işletmelerin sayaç okumaları (tahakkuk) ertelenecektir. Özellikle vurgulamak isteriz ki mahsuplaşma işlemine yönelik olası tüketici itirazları kurumumuz tarafından titizlikle değerlendirilecek ve vatandaşlarımızın haksızlığıa uğramasına kesinlikle izin verilmeyecektir.

Dağıtım şirketlerinden kaynaklanacak yanlış bir uygulama durumunda söz konusu şirketler hakkında vakit kaybetmeden soruşturma başlatılacak ve mevzuatta belirtilen yaptırımlar uygulanacaktır.”

Ayrıca tüketicilerin mobil bilgilerinin dağıtım şirketlerine iletilmesinde fayda görüldüğü söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu