Din

Derslerde Başarılı Olmak İçin Okunacak Dua

Çok çalıştığı halde istediği notu alamayan öğrenciler hem kendileri üzülür, hemde aileleri çocukları adına üzülürler. Bu durumda düzenli ve yeterince çalışmanın yanı sıra Allah’tan niyaz etmekte fayda vardır.

Dua sözlükte istemek, çağırmak ve yalvarmak anlamlarına gelir.  Her şeye gücü yeten Allahu Teala’ya yalvarması, halini bildirmesi ve isteklerinin arz etmesidir.

Allah’u Teala buyuruyor ki: 

“Resulüm de ki: Duanız olmasaydı, Rabbim size değer verir miydi?” (Furkan Suresi, 77)

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyuruyor ki:

“ Allahü Teala’nın fazlı keriminden isteyin. Zira Allahü Teala kendisinden istenmesini sever. İbadetin en değerlisi de, sıkıntının düze çıkmasını sabırla beklemektir.”

DERSLERDE BAŞARILI OLMAK İÇİN OKUNACAK DUA

Derslerinde başarılı olmak isteyen kişi bu duayı  sabah, akşam 7 kere okursa, Allah’ın izniyle çok faydası olur:

Ve minellahi’l-ianetü ve’t-tevfiku ve bi yedihi ezimmetü’t tahkıkı. Allahümme ekrimna fehmen nebiyyine ve hıfzal mürseline vel melaiketil mukarrabin.

ZİHNİN AÇILMASI İÇİN OKUNACAK DUA

Zihni kapalı, çabuk unutan öğrenciler, her sabah bir bardak suya, şu esmaları zikretmeli;

  • 150 kere “YA  ALİM Celle Celalühü”
  • 148 kere “YA MUHSİ Celle Celalühü”
  • 786 kere Besmele,
  • 198 kere “YA ALLAH, YA HAYY, YA CAMİ, YA KAFİ Celle Celalühü” Zikri okuyup, 7 11 veya 21 gün aç karnına içerse, hafızası kuvvetleniri, ezberleme kabiliyet, öğrenme ve anlayış kabiliyeti artar.

UNUTKANLIKTAN KURTULMAK İÇİN OKUNACAK DUA

Unutkanlık hastalığından kurtulmak için Sabah namazından önce evvelinde 7 fatiha ile aşağıdaki duayı 70 defa okuyarak 40 gün tekrar edilir. 

(Allahümme’rzukna hıfza’l-mürselin. Ve ilhame’l Enbiyai ve fehme’l-evliyai bikeramike ya ekrame’l-ekramine ve birahmetike ya erhamerrahimin.) 

Dua  sadece sözcüklerle edilmemeli,  derslerde başarılı olmak isteyen öğrenci, muhakkak düzenli ve verimli ders çalışmalı.

“İnsan için ancak çalışmasının karşılığı vardır.” (Necm, 53-59) mealindeki, isteklerimizin olması için, çalışmanın önemi vurgulanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu