Haber

Coronavirüs’ün Tedavisi Bulundu

Çin’in Wuhan kentinde meydana gelen öldürücü salgın coronovirüs ülkelere yayılırken yapılan çalışmalar ile sevindiren haber geldi.

Tayland’ın Bangok’daki Rajavithi hastanesinde doktorlar, çalışmaları yapılan yeni tip coronovirüs (2019-nCoV) görülen kişilere HIV ve gripte kullanılan ilaçların karışımı ile tedavi uyguladı.

Tedaviden 48 saat sonra test sonuçları pozitiften negatife döndü. Virüsten etkilenen hastaların sağlık durumunda iyileşme görüldü. İyileşme görülenler arasında Wuhan’dan gelen Çinli bir kadın da bulunduğu belirtildi.

Tedavide uygulanan antiHIV ilaçları “lopinavir” ve “ritonavir” ile grip ilacı “oseltamivir“nın karışımı kullanıldığı paylaşıldı.

Rajavithi Hastanesi doktorlarından Kriangska Atipornwanich yapılan çalışmanın virüs tedavisi için kesin bir kanıt olmadığını ancak hastaların durumunda iyileşme görüldüğünü belirtti. YEni tip koronovirüs için daha fazla çalışmaların yapılacağını belirten Kriangska Atipornwanich ”Bu karışımı hastalara uyguladıktan sonra test sonuçları pozitif iken negatife döndüğünü” belirtti.

Tayland Sağlık Bakalanlığı yarın yapılacak toplantıda karışımın diğer hastalara da uygulanabileceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu