Haber

Son dakika… Corona virüsünden ölen vatandaşlarımızın sayısı 1006 oldu!

Bugün toplanan bilim kurulu sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu. Bakan Koca’nın açıklamalarının satır başları şu şekilde:

Söyleyeceklerim hepimiz içindir. Sözlerimi özellikle şahsınız için söylediğimi kabul edin. Beni lütfen karşılıklı konuşuyormuşum gibi dinleyin.

Yoğun bakım kapasitesinde Avrupa’nın en avantajlı ülkesiyiz. Ülkemizin sağlık alt yapısına güvenin.

Bu güne denk 2 bin 324 hastamız iyileşti.

Bütün sağlık çalışanlarımız nöbet tutuyor. Ya tanı koyuyor ya da şüpheli hastalarla çalışıyor. Sağlık ordumuzun hastalığı yenme konusundaki kararlığına güvenin. Güvenmelisiniz, bu güven hakkımız.

Toplam test sayısı 307 bin 210, bu gün vefat eden 98 vatandaş oldu. Toplam vefat eden vatandaş sayısı 1006 oldu.

Toplam vaka sayısı 47 bin 029 oldu. Türkiye’de yoğun bakım hastası bin 667 olurken entübe durumundaki hasta sayısı ise bin 62 oldu.

Türkiye’ de ölüm oranı yüzde 2.15’dir.

Vekillere yasa çağrısı

Hekimlerimizin ve diğer birçok personelimizin uğradığı şiddet defalarca haber konusu oldu. Yasalar, her seferinde caydırıcılıktan uzak kaldı. Yüce meclisimiz, sağlıkta şiddetin önlenmesi için adım atmış durumda.

Bu suçların ancak caydırıcı cezalarla önlenebileceği açıktır. Cezaların caydırıcı sertlikte olması baştan beri cumhurbaşkanımızın da talebidir.

Değerli vekillerimiz, sizlerden istirhamımız meclisin her üyesinin evet oyuyla bir an önce yasalaşmasıdır. Salgına karşı verdiğimiz mücadelede, hekimlerimiz, sağlık camiamız için bir kalkan istiyoruz. Diyeceğiz ki corona günlerinin meclisini asla unutmayacağız. Bizim güvenliğimiz için kanun yapan meclistir.

İstanbul’da yoğun bakım durumu

İstanbul için yatak doluluk oranımız yüzde 50,5. Türkiye ortalamasında yatak doluluk oranı yüzde 36,3.

Hastalığı atlatıp yeniden hastalığa yakalanan hastamız yok.

Kapatılan hastaneler

Kapatılan hastanelerle ilgili birçok kez ifade ettim. Hiçbir hastanemizi kapatmayıp, özellikle depreme dayanıklı hastanelerimiz için söylüyorum. Bir çok hastanemizi kullanmaya devam ediyoruz. Bu hastanelerimizde benzer şekilde kullanıyoruz ve kullanmaya devamedeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu