Sağlık

Corona virüsü hakkında doğru bilinen yanlışlar

Dünya Sağlık Örgütü corona virüsü(Covid-19) hakkında doğru bilinen yanlışları anlattı.

Çin’de Aralık ayında görülmeye başlanan ve tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını hakkında bir çok bilgi kirliliği sosyal medyada dolaşmakta. Dünya Sağlık Örgütü, virüs hakkında yayılan bilgiler hakkında açıklamalarda bulundu.

Aralık ayında Çin’de başlayan ve tüm dünyayı etkileyen salgın hastalık hakkında birçok bilgi kirliliği mevcut. Son günlerde virüs hakkında güzel haberler  gelmeye başlasa da, corona virüsü İtalya, İran, İspanya başta olmak üzere can almaya devam ediyor.

Uzmanlar insanlara panik olmadan önlem almayı tavsiye etse de, sosyal medya hesaplarında birçok yanlış bilgi dolaşmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü bu yanlış bilgileri önlemek için bir açıklamada bulundu. İşte doğru bilinen yanlışlar, yanlış bilinen doğrular…

Soğuk hava corona virüsünün öldürüyor ( Yanlış)

Soğuk hava ve ya kar yağmasının corona virüsünü veya diğer hastalıkları öldürdüğüne dair bir bulgu yok. Havanın durumundan bağımsız olarak insan vücudu 36.5 ve 37 derece sıcaklıktadır.

Corona virüsü sıcakta yayılıyor (Doğru)

Şu ana kadar elde edilen veriler ışığında Corona virüsü (Covid-19), sıcak ve nemli havaların olduğu bütün ortamlarda yayılabiliyor. Hava durumunun ve iklimin salgının yayılmasında bir etkisi çok da yok.

Sıcak banyo virüsü engelliyor ( Yanlış)

Sıcak bir banyo yapmak, Covid-19’u engellemek için bir yöntem değil. Banyonun sıcaklığında bağımsız olarak insan vücudunun ısısı 36.5 veya 37 derecedir.

Corona virüsü sinek ısırığından bulaşıyor ( Yanlış)

Şu ana kadar ortaya çıkan corona virüsü vakalarında, hastalığın sinek ısırığından bulaştığına dair bir kanıt yok. Corona virüsü esas olarak hasta birinin öksürmesi ya da hapşırmasından oluşan salgıların dağılmasıyla oluşur. Dolayısıyla sineklerin bu konu ile ilgili herhangi bir ilgisi yok.

Termal ölçerler hastalığı tespit edebilir ( Yanlış)

Termal ısı ölçerler, ateşi olan yani normal vücut ısısından daha yüksek ateşi olanları tespit eder. Fakat bu sistemler hastalığın belirtileri henüz ortaya çıkmamış kişileri tespit edemez. 2 ila 10 gün arasındaki bir kuluçka süresinden sonra hastalık belirtisi ortaya çıkar.

El kurutucuları hastalığı öldürür ( Yanlış)

Özellikle lokantalarda ve AVM’lerde bulunan elektrikli el kurutma mekanizmaları corona virüsü ( covid-19) öldürmede etkili değildir. En önemli savunma ellerinizi yıkamak. Ellerinizi yıkadıktan sonra kağıt havlu ya da ılık el kurutma makinelerini kullanabilirsiniz.

Pnömoni aşıları corona virüsüne engel olur ( Yanlış)

Pnömoni( zatürre) aşılarının, corona virüsüne karşı bir korumasi yoktur. Virüs yeni ve farklı olduğu için kendine has bir aşısı olmalıdır. Halihazırda corona için bir aşı geliştirilmeye çalışılıyor.

Alkol ve klor dökmek virüsü öldürür (Yanlış)

Üzerine alkol ve klor dökmek, eğer hastaysanız bir işe yaramaz. Aksine bu tür maddeler vücuda zarar verebilir.Unutmamak gerekir ki alkol ve klor, dezenfekte etmek için kullanılabilir ama bunu uygun şekilde yaparsanız.

Burun temizleme damlası virüsü engeller ( YANLIŞ)

Sık sık burnu salin ve tuzlu su ile temizlemenin insanları corona virüsünden koruduğuna dair bir kanıt yok. Bu işlemin gribin etkisini daha hızlı azalttığına dair sınırlı kanıt var. Fakat bunun solunum yolları enfeksiyonuna bir etkisi yok.

Antibiyotik corona virüsüne etkili (YANLIŞ)

Antibiyotik corona virüsüne etkili değil. Antibiyotikler sadece bakterilere etki eder, virüslere değil. Corona virüsü de bir virüs olduğu için antibiyotik kullanılmaması gerekiyor.

Sarımsak yemek hastalığı engeller (YANLIŞ)

Her ne kadar sağlıklı ve antimikrobiyal özellikleri olsa da sarımsağın henüz corona virüsüne karşı bir savunma mekanizması oluşturduğuna dair bir kanıt yok.

KOLONYA CORONA VİRÜSÜNÜ ÖLDÜRÜR MÜ?

Yukarıda Dünya Sağlık Örgütü’nün merak edilen sorulara verdiği cevapları yazdık. Ülkemizde ilk corona vakası tespit edildikten sonra, insanlar kolonya almak için kuyruklara girdi. Peki “ kolonya corona virüsünü öldürür mü?” Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık…

Kolonya corona virüsünü öldürür mü?

Uzmanlar, corona virüsünün %80 oranlı alkolle öldüğünü söylüyor.  Kolonyanın corona virüsünü öldürüp öldürmediğini içindeki alkol oranı belirler. İçinde, % 70-80 oranlı alkol olan kolonyalar corona virüsünü öldürmede etkilidir.

Kolonyalar ağzı kapalı şekilde güneş ışığı görmeyen ortamda beş yıl boyunca tazeliğini korur, özelliğini kaybetmez.

Kalabalık ortamlarda bulunmak zorunda olan insanlar ellerini kolonya ile en az 15 saniye ovalamaları tedbir amaçlı önerilir. İmkan var ise su ve sabun ile elleri yıkamak ,virüsten korunmak için daha etkili bir yöntemdir.

CORONADAN İYİLEŞEN HASTALAR TEKRAR CORONA VİRÜSÜNE YAKALANIR MI?

Aralık ayından beri corona virüsü ile savaş veren  Çin’de , virüsten iyileşen hastalarda yapılan ‘corona’ testlerinin tekrar pozitif çıktığı belirtildi.

Taburcu oldukları halde testleri tekrar pozitif çıkan iki corona hastası tekrar hastaneye yatırıldı. Tekrar hastaneye yatırılan 2 hastanın testlerinin neden pozitif çıktığı ise henüz bilinmiyor..

Uzmanlar, corona virüsünün minimum semptomla ‘uykuda’ kalabileceğini ve sonrasında aktif hale gelebileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu