Haber

Canan Dağdeviren

Canan Dağdeviren Dünya’ca ünlü bilim insanı ve bitmeyen kalp pilinin mucidi ve meme kanseri erken teşhisi için oluşturduğu elektronik sütyeni geliştirmektedir.

Canan Dağdeviren Kimdir?

1985 yılında doğan Adanalı bir anne ve Sivaslı babanın ilk çocuğudur. Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Fizik mühendisliğinden 2007 yılından mezun oldu. İsatnbul’da Sabancı Üniversitesinde tam burslu olarak Malzeme Bilimi ve Mühendisliği yüksek lisans eğitiminide 2009 ‘da bitirmiştir.

Fulbright bursu kazanarak ABD’de Illinois’te devlet üniversitesi olan University of Illinois at Urbana-Champaign’de Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde doktora eğitimine başladı. Doktora eğitiminde kimya, fizik, elektronik, mekanik ve tıp alanının kapsamına girerek esnek katlanabilir vücut içine ve dışına giyilen elektronik aletler üzerinde çalışmalarını sürdürdü.

Türkiye ‘de bilim dünyasında genç yeteneklerden biri olmaktadır. Farklı üniversitelerde aynı anda farklı projeler yürütme özelliğine sahiptir. Harvard Üniversitesinde genç akademi üyeliğine sahip. Farklı projeleri ve icatlarıyla 30 yaşına gelmeden Medikal Teknoloji alanında önemli bir isim olarak gösteriliyor.

Aile bireylerinin geçirdikleri hastalıklardan yola çıkarak kanser için ve kalp hastalıkları için çalışmalar yaptı. 28 yaşında dedesini kalp yetmezliğinden kaybettiğinde kendisini bilime vererek Piezoelektrik aletler ile kalbin üzerine yapıştırılan ve kalpteki atış enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren giyilebilir kalp pili icat etti ve cilt kanserini teşhis eden cihazı üretti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu