Sağlık

Aspir yağı nedir? Aspir yağı faydaları nelerdir?

Deve dikenini andıran aspir bitkisi, otsu ve çok dallı olan yıllık bir bitkidir.  Aspir bitkisi 30 ila 150 santim aralığında uzayabilir ve çiçekli bir bitkidir. Peki aspir yağı nedir, nasıl elde edilir. Aspir yağının faydaları nelerdir, nerelerde kullanılır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

ASPİR BİTKİSİ

Aspir ( Carthamus tinctorius), papatyagillerden, dişli ve dikenli gövdeye sahip, otsu, fazla dallı bir bitkidir. Bu bitkinin uzunluğu 30 ila 150 santime kadar uzanır. Sarı, turuncu ve kırmızı çiçekleri vardır ve uzun ömürlüdür. Her dalında 1-5 arası çiçekler açar ve bu çiçeklerde  15 ila 20 arası tohum olur. Bu bitki kurak iklimlerde yetişir. Bu bitkinin kullanılan kısımları tohumları ve kırmızı çiçeğidir.

Aspir çiçekleri Eski Mısır zamanında kumaş boyası olarak kullanılırdı. Günümüzde ise, safranın yerine yemeklerde renk vermek için mutfaklarda tercih edilir.

Bu bitki çoğunlukla tohumları için yetiştirilir. Tohumlar ise renklendirici ve tatlandırıcı olarak kullanılır. Özellikle kırmızı ve sarı  renk boyalar elde etmek için tercih edilir. Son zamanlarda ise tohumlarından elde edilen “aspir yağı” için yetiştirilmeye başlandı.

ASPİR BİTKİSİ NEREDE YETİŞİR?

2013 senesinde, aspir tohumları dünya genelinde üretimi 718.161 tondur.  Kazakistanda yetiştirilen aspir bitkisi, yetiştirilen tüm aspirlerin %24’ü oluşturmaktaydı. Bu bitkinin yağı popülerliğini artırdıkça birçok ülke de bu bitkiyi yetiştirmeye başladı. ABD, Hindistan,Arjantin, Hindistan,İran, Mısır  ve Meksika aspir bitkisi üreten diğer ülkeler arasında yer alır. 

Bitki geleneksel olarak tohumları için yetiştirilir.

Bu bitkiden elde edilen aspir yağı, Güney Çin’de önemli bir yere sahiptir.

ASPİR YAĞI NASIL ELDE EDİLİR?

Aspir Yağı

Aspir bitkisi tohumlarından aspir yağı elde edilir. Bitki tohumlarından ekstre haline getirilen yağı için ticari olarak büyütülür. Bu bitkinin yağı, doymamış yağlar bakımından zengin bir kaynaktır. Aspir yağının farklı isimleri de vardır, ancak en sık kullanılan ismi aspir yağıdır.

Aspir yağı, Firavun Tutankhamun’un türbesinde aspirden elde edilmiş boyalar ve yine bu yağdan yapılmış çelenkler analizler sonucu bulunmuştur. Bu da aspir yağının tarihinin çok eskiye dayandığının önemli bir ispatıdır.

Bu yağ, tatsız ve renksizdir. Besin değerleri bakımından ayçiçek yağına benzer. Çoğunlukla kozmetik sektöründe ve yemeklik yağ olarak kullanılır. Bu yağdan salata sosu ve margarin de elde edilir. Bu yağı kapsül olarak da kullanabilirsiniz.

İki tür aspir yağı bulunur. Bu yağlar şunlardır:

Yüksek oleik aspir yağı;

Yüksek oleik aspir yağı daha çok doymamış yağ içerir.

Linoleic aspir yağı;

Linoleic aspir yağı çoklu doymamış yağlar bakımından zengindir. Linoleic aspir yağı ısıtılmamış besinler için idealdir. 

ASPİR YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Üst solunum yolu şikayetlerini giderir

Bu yağ, soğuk algınlığı, astım, balgam, öksürük, boğmaca gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir.

E vitamini zengini

Bu yağ içeriğinde bol miktarda E vitamini bulundurur. Zengin bir E vitamini kaynağıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Aspir yağı, prostaglandin fonksiyonunu yönetmeye yardımcı olur. Omega-6 yağ asitleri de barındıran bu yağ bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı vücudu korur.

Depresyona iyi gelir

Bu yağ stres, depresyon gibi ruh sağlığı problemlerine iyi gelir. Ayrıca vücutta serotonin üretimini artırır bu sayede stres ve depresyondan kurtarır. Bazı uzmanlar  Alzheimer hastalığı için etkili olduğunu söylemektedir.

Diyabeti kontrol eder

İçinde barındırdığı Omega-6 yağ asitleri sayesinde kan şekerini dengeler ve diyabet rahatsızlığı şikayetini azaltır.

Kalp sağlığını korur

Barındırdığı yüksek  Omega-6 yağ asitleri sayesinde kalp sağlığını destekler. Omega-6 yağ asitleri ateroskleroz oluşumu olasılığının yanında , felç, kalp krizi gibi sağlık sorunları riskini de önler.

Sindirim sistemini korur

Bu yağın bir özelliği de sindirim sistemini güçlendirmesidir. Bu yağ midenin sağlıklı çalışmasını sağlar. Bir litre suyun içine bir gram aspir yağı ekleyerek düzenli tüketilir. Bu formül sayesinde sindirim sorunlarını giderir.

Zayıflamaya yardımcı

Kilo vermek isteyen kişiler aspir yağını sıkça tercih eder. Aşırı kilolu, obezite olan kişiler de bu yağı zayıflamak amaçlı kullanır.

Cilt sağlığını korur

Bu yağ sayesinde cilt gözenekleri temizlenir, cilt döküntüleri azalır ve sivilce, akne oluşumunu engeller.

Saç sağlığını korur

Aspir yağı, saç derisindeki kan dolaşımını artırır. Bu sayede saçların sağlıklı uzamasını sağlar. Ayrıca saçların daha canlı ve parlak olmasını sağlar.

ASPİR ÇAYI NEDİR?

Aspir çayı, aspir bitkisinin yapraklarından hazırlanan çaydır. Bu çayda yağı kadar insan sağlığına faydaları vardır.

aspir-cayinin-faydalari
Aspir Çayı

ASPİR ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Aspir bitkisinin yapraklarından yapılan aspir çayının faydaları şunlardır:

  • Sinirleri yatıştırır, rahatlama ve huzur sağlar.
  • Bronş ağrıları, öksürük, ateş gibi şikayetleri giderir.
  • Bu çay bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Aspir çayı kötü kolesterolü düşürür. Bu özelliği sayesinde kalp sağlığını korur.
  • Sindirim sistemini korur, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır.
  • Aspir çayı menopoz sonrası kadınlarda osteoporoz oluşmasını engeller.

ASPİR YAĞI NASIL KULLANILIR?

Aspir yağın kullanımı zamanla değişime uğramıştır.  Bu yağ Güney Çin’de büyük bir öneme sahiptir ve Çin kültüründe popüler bir yere sahiptir. Bu yağ mutfaklarda yemeklerde, soslarda kullanılır.Pişirme yağı olarak kullanıldığında aşırı ısıtılmadan kullanılır. Aşırı ısıtılmadan kullanılan aspir yağı, besin değerinin kaybetmez, ve dumanlanarak yanmaz. Bu yağ çoğunlukla salatalarda ve yağın soğuk olarak kullanıldığı yemeklerde tercih edilir.

ASPİR YAĞININ ZARARLARI NELERDİR?

  • Aspir yağı kan pıhtılaşmasını önleyebilir. Bu özelliği sayesinde  ameliyat gibi cerrahi işlemlerde kanama ihtimalini artırır. Herhangi bir cerrahi işlem öncesi bu yağın kullanılması tavsiye edilmez.
  • Mide bulantısı, geğirme, kusma ve ishal yapabilir.
  • Uterus kasılmalarına neden olabilir, buda erken doğuma neden olabilir. Bu etkilerinden dolayı hamile kadınlara tavsiye edilmez.
  • Hipotansiyon sorunu olan kişilerde düşük kan basıncını daha da düşürebilir.

ASPİR YAĞI FİYATI NEDİR?

Bu yağ piyasada likit ambalaj ve kapsül formunda bulunur. Kapsül formunda fiyatı 30 TL-70 TL arasındadır. 

Yağ formunda satılan ürünler ise 20 TL ile 35 TL arasındadır. Fiyatlar değişiklik gösterir.

Uyarı!

Bu içerik tedavi amaçlı hazırlanmamıştır, tamamen bilgi amaçla hazırlanmıştır. Herhangi bir sağlık sorununda önce doktora başvurulmalıdır.4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu