Genel

ASHAB-I KEHF

ASHAB-I KEHF MAĞARASI NEREDE

Kuran-ı Kerimde de geçen ve birçok inancın ortak noktası olan ashab-ı kehf ( yedi uyuyanlar) olayı yeri ve zamanı tam olarak bilinmemektedir. Fakat hikayede anlatılan özelliklere göre insanların ashab-ı kehf mağarası olabileceğini düşündüğü bir çok mağara mevcuttur.

Bu mağaralardan 4 tanesi ülkemizde bulunmaktadır. Birçok dini inançta ashab-ı kehf hikayesi olduğu için, dünya üzerinde de 33 tane ashab-ı kehf mağarası olduğu düşünülür.

ASHAB-I KEHF HİKAYESİ

Ashab-ı Kehf kıssası birçok dinde farklı şekilde anlatılmaktadır. Fakat anlatılan hikayelerin ortak noktası: Yaşadıkları toplumdan kaçan veya zamanın hükümdarına karşı koyan, bu sebepten ötürü mağaraya sığınan ve orda 309 yıllık uyku uyuyan  gençler olması.

Ülkemizde hikaye yedi uyuyanlar olarakta bilinir. Ancak aslında hikayedeki gençlerin sayısı tam olarak bilinmemektedir.

Farklı din ve topluluklarda da anlatılan ashab-ı kehf hikayesinde, gençlerin sayısı da farklıdır.

Hindistan’da tek gencin uzun süre uykuya daldığı hikaye edildiği gibi, Hint kutsal kitabında 

7 kişinin ve bir köpeğin hükümdara karşı çıktığı ve uzun süre mağarada uykuya daldığı geçmektedir.

Ashab-ı kehf hikayesinin en eskisi olarak bazı tarihçiler, Hindistan’daki Mahabharata Destanında geçen hikayeyi kabul etselerde, Hristiyanlıktan yayıldığını düşünen tarihçi sayısı daha fazladır.

Ashab-ı Kehf’in 7 kişi olduğu rivayeti Hristiyan hikayelerinden gelmektedir. Hristiyan hikayesine göre gençlerin ismi: Maximilian, Lamblicus, Martinian, John, Exacustodianus, Antoninus ve Dionysius 

Bu isimlerin gerçekliği kesin değildir.Ortodoks ve Katolik kiliselerinde anlatılan hikaye, Protestanlığın yükselmesi ile birlikte gözden düştü ve sadece bir hikaye olarak kaldı.

KURAN’DA ASHAB-I KEHF

Kuran-ı Kerim’de Ashab-ı Kehf’in sayısı ve kaç yıl uyudukları kesin belirtilmemiştir.

Kehf Suresi 22 – 26. Ayetler:

22. Bilmedikleri konuda gelişi güzel tahminler yürüterek “Onlar üç kişidir; dördüncüleri de köpekleridir” diyecekler; “Beş kişidir, altıncıları köpekleridir” diyecekler. “Onlar yedi kişidir, sekizincisi köpekleridir” diyecekler. De ki: “Onların sayısını Rabbim daha iyi bilir. Onlar hakkında bilgisi olan çok azdır. Artık onlar hakkında gerçeği açıklama dışında tartışmaya girme ve kimseden de onlarla ilgili bilgi isteme!

23-24. “Allah izin verirse” demeden hiçbir şey için “Şu işi yarın yapacağım” deme. Unuttuğun takdirde rabbini an ve “Umarım rabbim beni, bundan daha doğru olana iletir” de.

25. “Onlar mağaralarında üçyüz yıl kaldılar. Buna dokuz yıl da ilâve ettiler.

26. De ki: “Ne kadar kaldıklarını Allah daha iyi bilir. Göklerin ve yerin gizli bilgisi O’na aittir. O nasıl da duyar, nasıl da görür! Onların Allah’tan başka bir yöneticisi yoktur. O, kendi hükümranlığına kimseyi ortak etmez.

TÜRKİYE’DEKİ ASHAB-I KEHF MAĞARALARI

Türkiye’de 4 yerde Ashab-ı kehf mağarası olduğu düşünülüyor, bunlar:

Kahramanmaraş (Afşin)

İzmir(Selçuk)

Mersin (Tarsus)

Diyarbakır (Lice)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu