Din

Amenerrasulü

Bakara suresinin son iki ayetinde yer almaktadır.  Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem “Bakara suresinin son  iki ayetini geceleyin okuyan kimseye, o iki ayet ona kafi gelir”. dediği nakledilmiştir.

Amenerrasulü Türkçe Okunuşu

Amenerrasulü bi ma ünzile ileyhi mir rabbihi vel mü’minun, küllün amene billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusülih, la nüferriku beyne ehadim mir rusülih, ve kalu semi’na ve eta’na ğufraneke rabbena ve ileykel masiyr. (Bakara-285)

La yükellifûllahü nefsen illa vüs’aha, leha ma kesebet ve aleyha mektesebet, rabbena la tüahizna in nesina ev ahta’na, rabbena ve la tahmil aleyna isran kema hameltehu alellezine min kâblinâ, rabbena ve la tuhammilna ma la takate lena bih, va’fü anna, vağfir lena, verhamna, ente mevlane fensurna alel kavmil kafirin. (Bakara-286)

Amenerrasulü Anlamı

 285- Resul, rabbinden indirilene inandı, Müminler de. Hepsi Allah’a, meleklerini, kitaplarına, peygamberlerine (inandı).O’nun elçilerinden hiçbirini diğerlerinden ayırt etmeyiz. Dediler ki, Işittik itaat ettik, Rabbimiz bizi bağışlamanı dilerim. Dönüş (ancak) Sana’dır. 

286- Allah kimseye gücünün üstünde bir şey teklif etmez. Herkesin kazandığı iyilik kendi yararına, kötülükte kendi zararınadır. Rabbimiz, unutur yada yanılırsak bizi sorumlu tutma!  Rabbimiz, bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme! Rabbimiz, bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme, Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim rabbimizsin, kafirler topluluğuna karşı bize yardım  et.! Amin 

Amenerrasulü Arapça Yazılışı

اٰمَنَ الرَّسُولُ بِمَٓا اُنْزِلَ اِلَيْهِ مِنْ رَبِّه۪ وَالْمُؤْمِنُونَۜ كُلٌّ اٰمَنَ بِاللّٰهِ وَمَلٰٓئِكَتِه۪ وَكُتُبِه۪ وَرُسُلِه۪ۜ لَا نُفَرِّقُ بَيْنَ اَحَدٍ مِنْ رُسُلِه۪۠ وَقَالُوا سَمِعْنَا وَاَطَعْنَا غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَاِلَيْكَ الْمَص۪يرُ لَا يُكَلِّفُ اللّٰهُ نَفْسًا اِلَّا وُسْعَهَاۜ لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْۜ رَبَّنَا لَا تُؤَاخِذْنَٓا اِنْ نَس۪ينَٓا اَوْ اَخْطَأْنَاۚ رَبَّنَا وَلَا تَحْمِلْ عَلَيْنَٓا اِصْرًا كَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذ۪ينَ مِنْ قَبْلِنَاۚ رَبَّنَا وَلَا تُحَمِّلْنَا مَا لَا طَاقَةَ لَنَا بِه۪ۚ وَاعْفُ عَنَّا۠ وَاغْفِرْ لَنَا۠ وَارْحَمْنَا۠ اَنْتَ مَوْلٰينَا فَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِر۪ينَ

Amenerrasülü Dinle

Amenerrasulü İniş Sebebi?

Bu ayetlerin iniş sebebi söyle rivayet edilmiştir:

 Bakara 2/ 284. ayeti inince (” içinizden geçeni açığa vursanız da, gir deseniz de Allah onun hesabını sizden sorar”) Burada işaret edilen manalar sürekli Allah’ın rızasını dileyen hassas gönüllü ashab-ı kirama çok ağır geldi. Toplanıp Allah Resulü’nün huzuruna gittiler, “ ey Allah’ın Resulü! Namaz, Oruç,  Cihat, Sadaka gibi gücümüzün yeteceği amellerle sorumluyuz. Şimdi ise bu ayet indirildi, fakat buna bizim gücümüz yetmeyecek” dediler .

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem  şöyle buyurdu: Siz de sizden önceki kitap ehli gibi,”  işittik, itaat ettik, Ey Rabb’imiz bizi bağışlamanı isteriz, dönüş ancak sanadır”  deyiniz. Bu sözleri hep beraber söylemeye başladılar. Söyledikçe gönülleri yatıştı.  O zaman Bakara 285. ayet nazil oldu. Allah’a bu şekilde yalvarıp yakardılar, Tövbe ettiler. Bir süre sonra 286. ayet indirildi  ve güçlerinin yetmeyeceği, ellerinde olmayan şeylerden hesaba çekilmeyecek leri bildirilmiş ve endişeleri giderilmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu