Nasıl Yapılır

Aç kapa musluk (Batarya) bakım, tamir ve temizliği nasıl yapılır?

Yaşamak için vazgeçilmezimiz olan suyun evlerimize gelmesinde büyük önemi olan bataryalar sıklıkla bozulabiliyor. Bataryaların bozulması sonucu su damlaması, suyun az gelmesi veya çok gelmesi gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu sorunlar su israfına neden olmakla beraber, su faturasının da yüksek gelmesine neden olabiliyor. Peki aç kapa batarya bakımı nasıl olur? Batarya nasıl değiştirilir? Aç kapa bataryalar nasıl temizlenir? Tüm merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Batarya temizliği

Günlük hayatta belki de en sık kullandığımız ev gereçleri arasında bataryalar vardır. Banyo ve mutfak bataryaları oldukça sık kullanılır. Bu kadar çok kullanılan bataryalar zamanla kireç bağlar ve kirli bir görüntüye sahip olur. Kimyasal madde içeren temizleyiciler bataryalar için kullanılması tavsiye edilmez. Bunun nedeni temizlik ürününün içinde olan kimyasallar bataryaların ömrünü kısaltmasıdır. Kimyasallar sonucu bataryaların dış yüzeyi bozulur. 

Bu kimyasallar sağlık bakımından da oldukça zararlıdır. Batarya, banyo duvarı temizliğinde kullanılan kimyasallar sıcak su ile beraber oluşan buhar sayesinde insan vücuduna girer.

Batarya temizliğinde kimyasal içeren ürünler yerine evde kullandığımız doğal ürünlerle de kolayca yapabiliriz.

Batarya nasıl parlatılır?

Her evde bulunan sirke, limon, karbonat, kabartma tozu muhteşem temizleyicileridir. Bu ürünleri kullanarak armatürlerde oluşan kireçlenmenin yok edebilirsiniz.

Elma sirkesi

Fısfıs ağızlı bir kaba 1 çay bardağı elma sirkesi boşaltın. Kabın devamını su ile doldurun. Bu karışımı bataryaların üzerine sıkın, 10 dakika kadar bekleyin. Pamuklu bir bezle ovarak bataryayı temizleyin. Sirkeyi su ile seyretmek önemlidir. Sirke sade kullanıldığı zaman, zaman içinde bataryaya zarar verebilir.

Beyaz sirke

Doğal temizlik ürünü olan beyaz sirke, batarya, armatür temizliğinde oldukça işe yarar.

Fısfıs kaba 1 çay bardağı beyaz sirke boşaltın. Kabın devamını su ile doldurun. Bu karışımla batarya temizliğini yapabilirsiniz. Beyaz sirke de su ile karıştırılarak kullanılmalıdır.

Beyaz sirke, karbonat

Bir parça pamuğa beyaz sirke ve karbonat dökün. Bu pamukla bataryaları temizleyin. Bu yöntem aşırı kireçlenmeleri yok eder. 

Beyaz sirke, kabartma tozu

Kabartma tozu denildiğinde ilk akla gelen kek olsada, temizlikte de hayli iddialı bir üründür.

Bir parça pamuğa beyaz sirke ve kabartma tozu dökün. Bu pamukla bataryaları temizleyin.

Limon suyu

Bir doğal temizlik mucizesi de limon suyudur. Limon suyu ile bataryalar pırıl pırıl yapılabilir.

Limon kabuğunu sakın atmayın

Limonun suyunu salatada kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda imdadımıza limon kabuğu yetişir. Limon kabuklarıyla bataryaları ovarak temizleyin.

Kireçlenme ileri seviyede ise limon kabuklarının içine karbonat veya kabartma tozu dökebilirsiniz. 

Bataryaların kireçlenmesi nasıl önlenir?

Herhalde birçok kişinin temizlik konusunda ortak derdi “batarya kireçlenmesi dir.” Birde bulunduğunuz şehrin suları fazla kireçli ise bataryalar sürekli temizlenmelidir. Armatürlerin kireçlenmesini önlemek için ufak püf noktaları sizlerle paylaşıyoruz.

Armatür yüzeyinde meydana gelen kireçlenmeyi önlemek için,  gaz veya alkolle ıslatılmış bir bezle armatürün yüzeyi silinir ve güzelce kurutulur. Bu işlem 6 ayda bir yapılır.

Batarya kartuş değişimi ve söküm/takım gösterimi

Aç kapa musluk (Batarya) Kartuş değişimi

Öncelikle Bataryanın alt tarafında, genelde tezgah altında sıcak soğuk su bağlantı vanası vardır. Buradan Vanaları kapatırız. (şekil-1)

Şekil-1 Sıcak Soğuk su giriş vanaları

 Daha sonra Bataryanın aç/kapa kolu üzerinde sıcak/soğuk (kırmızı/mavi renkli) tıpa vardır, bu sökülür. Ufak bir tornavida yardımcı olacaktır.Çekince gelir.(şekil-2)

Şekil-2 Kırmızı/Mavi tıpa

Bu tıpanın altında alyan anahtar ile açılan bir vida vardır (genellikle 2,5 mm). Vida tamamen çıkarılmasına gerek yoktur, biraz gevşetmek yeterlidir. 

Aç/kapa kolunu dışa doğru çekersiniz elinize gelir.(Şekil-3)

Şekil-3 Aç/kapa kolu Çıkarma

Karşınıza kartuşun ucu ve etrafında aynalık göreceksiniz. Aynalığı sola çevirerek veya kendinize çekerek çıkarınız. (Şekil-4)

Şekil-4 Aynalık çıkarılması

Altında genelde pirinç bazen pilastik bilerzik vida vardır. Onu sola çevirerek kartuşu ortaya çıkarınız.(Şekil-5)

Şekil-5 pilastik bilerzik vida çıkarılması

 Kartuşu kendinize güçlü bir şekilde çekerseniz çıkacaktır. (Şekil-6) Bu kartuş ile musluk satan herhangi bir nalbura giderek aynısını bulabilirsiniz. 

Şekil-6 Kartuşun Çıkarılması

Tüm işleri tersine yaparak bataryayı faaliyete geçiriniz.

Aç kapa musluk (Batarya) Söküm ve Takımı

Öncelikle sıcak ve soğuk su vanalarını kapatıp üzerine bağlı olan bağlantı hortumları kurbağcık yardımı ile açın ve çıkarın. (Şekil-1)

Şekil-1 Bağlantı hortumlarının çıkarılması

Bataryanın hemen alt tarafında (tezgah altında) Bağlantı hortumlarının yanındaki uzun vidaların (Şekil-2) üzerindeki somunları açın ve çıkarın.

Şekil-2 Uzun vidaların üzerindeki somunları açılması

Daha sonra somunun altındaki pul somunu (bataryayı tezgaha alttan tutan parça) alın.(Şekil-3)

Şekil-3 Pul somun

Bataryayı üst taraftan çekerek yerinden çıkarabilirsiniz. (Şekil-4)

Şekil-4

Yeni bataryayı tüm işlemleri tersinden yaparak takabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu