Din

Abese Suresi Neye İyi Gelir? Abese Suresi 20. Ayet Ne İçin Okunur?

Abese suresi, tamamının Mekke döneminde indiği düşünülür. Abese, “huzursuzluk sebebiyle yüz buruşturmak” anlamına gelir.

 Abese suresi neye iyi gelir, faziletleri nelerdir?  Abese suresi 20. ayet ne için okunur? Abese suresi kaç ayettir? Abese suresi kaç sayfadır? 

Abese Suresi Neye İyi Gelir?

Abese suresi doğum için okunması tavsiye edilen surelerden biridir. Özellikle abese suresi 20. ayet kolay doğum yapmak niyetiyle okunur. İmanını güçlü tutmak isteyenler de bu sureyi düzemli olarak okumalıdır. Bu sure aynı zamanda hacetler için de okunması önerilir.

Abese Suresi Faziletleri ve Yararları

  • Abese suresi doğum için okunur. Doğumu yaklaşan kadınlar bol bol bu sureyi okumalıdır.
  • Bu sureyi okuyan kişiler tüm korkularından emin olur.
  • Peygamber efendimizin şöyle buyurduğu rivayet edilir:

“ Her kim Abese suresini ihlaslı olarak zikrederse, o büyük gün (kıyamet gününde) cennetle müjdelenir ve kıyamet gününde saygıyla karşılanır.” Ebül-Leys Semerkandi, Tefsirul-Kur’an, 6/377; Ebu Suud Efendi Ebu Suud Tefsiri (İrşadü Aklis- Selim), 9/114

Abese Suresi 20. Ayet Ne İçin Okunur?

Abese suresi 20. ayet kolay doğum yapmak için okunması tavsiye edilir. Bu sure aynı zamanda tüm zorluklar, sıkıntılar için okunur. Herhangi bir hacet içinde Abese suresi 20. ayet okunabilir.

Abese suresi 20. ayet okunuşu

ثُمَّ السَّب۪يلَ يَسَّرَهُ

Śumme-ssebîle yesserah(u)

Abese suresi 20. ayet anlamı

Sonra ona anasından doğma, dünyada yaşama, hayır ve şerden birini seçme yolunu kolaylaştırdı.Abese Suresi Türkçe  OkunuşuBismillahirrahmânirrahîm.1- Abese ve tevellâ2- En câehu-l-a’mâ3- Vemâ yudrîke le’allehu yezzekkâ4- Ev yezzekkeru fetenfe’ahu-zzikrâ5- Emmâ meni-stagnâ6- Fe-ente lehu tesaddâ7- Vemâ aleyke ellâ yezzekkâ8- Ve-emmâ men câeke yes’â9- Ve huve yahşâ10- Fe-ente ‘anhu telehhâ11- Kellâ innehâ tezkira12- Femen şâe zekerah13- Fî suhufin mukerrame14- Merfû’atin mutahhera15- Bi-eydî sefera16- Kirâmin berara17- Kutile-l-insânu mâ ekferah18- Min eyyi şey-in ḣalekahAbese suresi 19. ayet;19- Min nutfetin halekahu fekadderahAbese suresinin 20. ayeti nedir?20- Summe-ssebîle yesserah21- Summe emâtehu feakberah22- Summe izâ şâe enşerah23- Kellâ lemmâ yakdi mâ emerah24- Felyenzuri-l-insânu ilâ ta’âmih25- Ennâ sabebnâ-lmâe sabbâ26- Summe şekaknâ-l-arda şakkâ27- Fe-enbetnâ fîhâ habb28- Ve ’ineben ve kadbâ29- Ve zeytûnen ve nahlâ30- Ve hadâ-ika gulbâ31- Ve fâkiheten ve ebbâ32- Metâ’an lekum veli-en’âmikum33- Fe-izâ câeti-ssâhha34- Yevme yefirru-lmer-u min ehîh35- Ve ummihi ve ebîh36- Ve sâhibetihi ve benîh37- Likulli-mri-in minhum yevme-iżin şe/nun yugnîh38- Vucûhun yevme-izin musfira39- Dâhiketun mustebşir40- Ve vucûhun yevme-izin ‘aleyhâ gabera41- Terhekuhâ katera42- Ulâ-ike humu-lkeferatu-lfeceraAbese Suresi Arapça Okunuşuبِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
عَبَسَ وَتَوَلّٰىۙ١اَنْ جَٓاءَهُ الْاَعْمٰىۜ٢وَمَا يُدْر۪يكَ لَعَلَّهُ يَزَّكّٰىۙ٣اَوْ يَذَّكَّرُ فَتَنْفَعَهُ الذِّكْرٰىۜ٤اَمَّا مَنِ اسْتَغْنٰىۙ٥فَاَنْتَ لَهُ تَصَدّٰىۜ٦وَمَا عَلَيْكَ اَلَّا يَزَّكّٰىۜ٧وَاَمَّا مَنْ جَٓاءَكَ يَسْعٰىۙ٨وَهُوَ يَخْشٰىۙ٩فَاَنْتَ عَنْهُ تَلَهّٰىۚ١٠كَلَّٓا اِنَّهَا تَذْكِرَةٌۚ١١فَمَنْ شَٓاءَ ذَكَرَهُۢ١٢ف۪ي صُحُفٍ مُكَرَّمَةٍۙ١٣مَرْفُوعَةٍ مُطَهَّرَةٍۙ١٤بِاَيْد۪ي سَفَرَةٍۙ١٥كِرَامٍ بَرَرَةٍۜ١٦قُتِلَ الْاِنْسَانُ مَٓا اَكْفَرَهُۜ١٧مِنْ اَيِّ شَيْءٍ خَلَقَهُۜ١٨مِنْ نُطْفَةٍۜ خَلَقَهُ فَقَدَّرَهُۙ١٩ثُمَّ السَّب۪يلَ يَسَّرَهُۙ٢٠ثُمَّ اَمَاتَهُ فَاَقْبَرَهُۙ٢١ثُمَّ اِذَا شَٓاءَ اَنْشَرَهُۜ٢٢كَلَّا لَمَّا يَقْضِ مَٓا اَمَرَهُۜ٢٣فَلْيَنْظُرِ الْاِنْسَانُ اِلٰى طَعَامِه۪ۙ٢٤اَنَّا صَبَبْنَا الْمَٓاءَ صَباًّۙ٢٥ثُمَّ شَقَقْنَا الْاَرْضَ شَقاًّۙ٢٦فَاَنْبَتْنَا ف۪يهَا حَباًّۙ٢٧وَعِنَباً وَقَضْباًۙ٢٨وَزَيْتُوناً وَنَخْلاًۙ٢٩وَحَدَٓائِقَ غُلْباًۙ٣٠وَفَاكِهَةً وَاَباًّۙ٣١مَتَاعاً لَكُمْ وَلِاَنْعَامِكُمْۜ٣٢فَاِذَا جَٓاءَتِ الصَّٓاخَّةُۘ٣٣Abese Suresi Kaç AyetAbese suresi, Kuran-ı Kerim’in 80. suresidir ve 42 ayetten oluşur. Surenin Mekke döneminde indiği düşünülür. Abese, “huzursuzluk sebebiyle yüz buruşturmak” anlamındadır. Abese suresi 2 sayfadır.Abese Suresi AnlamıRahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla1, 2.Kendisine o âmâ geldi diye Peygamber yüzünü ekşitti ve öteye döndü.3.(Ey Muhammed!) Ne bilirsin, belki de o arınacak,4.Yahut öğüt alacak da bu öğüt kendisine fayda verecek.5.Kendini muhtaç hissetmeyene gelince;6.Sen, ona yöneliyorsun.7.(İstemiyorsa) onun arınmamasından sana ne!8, 9, 10.Allah’a karşı derin bir saygıyla korku içinde koşarak sana geleni ise bırakıp, ona aldırmıyorsun.11.Hayır, böyle yapma! Çünkü bu (Kur’an) bir öğüttür.12.Dileyen ondan öğüt alır.13, 14, 15, 16.O, şerefli ve sâdık yazıcı meleklerin elindeki yüksek, tertemiz ve çok değerli sahifelerdedir.Abese suresi 17 ne demek?17.Kahrolası (inkarcı) insan! Ne nankördür o!18.Allah onu hangi şeyden yarattı?Abese suresi 19 ne demek?19.Az bir sudan (meniden). Onu yarattı ve ona ölçülü bir şekil verdi.Abese suresi 20. ayet;20.Sonra ona yolu kolaylaştırdı.21.Sonra onu öldürdü ve kabre koydu.22.Sonra, dilediği vakit onu diriltir.23.Hayır hayır o, Allah’ın kendisine emrettiğini yerine getirmedi. (İman etmedi.)24.Herşeyden önce insan, yediği yemeğine bir baksın!25.Gerçekten biz, yağmuru bol bol yağdırdık.26.Sonra toprağı, iyiden iyiye yardık!27, 28, 29, 30, 31, 32.Böylece sizin ve hayvanlarınızın yararlanması için orada taneler, üzümler, yoncalar, zeytinler, hurmalıklar, sık ağaçlı bahçeler, meyveler ve otlaklar ortaya çıkardık.33, 34, 35, 36, 37.Kişinin kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçacağı gün kulakları sağır edercesine şiddetli ses geldiği vakit, işte o gün onlardan herkesin kendini meşgul edecek bir işi vardır.38.O gün birtakım yüzler vardır ki pırıl pırıl parlarlar,39.Gülerler, sevinirler.40.O gün nice yüzler de vardır ki, toz toprak içindedirler.41.Onları bir siyahlık bürür.42.İşte onlar, kâfirlerdir, günaha dalanlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu